Powstanie szkoły

Szkoła Podstawowa w Bęble powstała, według najstarszej dostępnej dokumentacji, w roku 1918 Podlegała ona wówczas pod Kuratorium Oświaty w Warszawie, nosiła miano Szkoły Powszechnej  - dwuklasowej, mieszanej - w Bęble i składała się z pięciu oddziałów. Szkoła mieściła się w budynku przy obecnej Remizie Strażackiej. Według „Katalogu klasowego wraz z wykazem klasyfikacyjnym” (czyli obecnego arkusza ocen ucznia) w roku szkolnym 1922/23 naukę w szkole rozpoczęło 110 uczniów, z których promocję do wyższego oddziału otrzymało 71, 2 uczniów uznano za „nieuzdolnionych do przejścia do wyższego oddziału”. Powodem, dla którego nie klasyfikowano pozostałych 37 uczniów było nieregularne uczęszczanie do szkoły, co wiązało się z trudną sytuacją materialną mieszkańców Bębła i brakiem środków na zapewnienie dzieciom dostępu do szkoły (np. poprzez zakup odpowiedniego obuwia czy ubrania).

Na początku istnienia szkoły uczniowie oceniani byli według  4 stopniowej skali ocen: bardzo dobrej, dobrej, odpowiedniej, niedostatecznej -  z zachowania się, pilności, postępu i porządku zewnętrznego. Zdobywali wiedzę z przedmiotów: religia, język polski, rachunki z geometrią, przyroda, geografia, historia, rysunki, roboty, śpiew, gry i gimnastyka. Szczególnie uważnie punktowano „porządek zewnętrzny ćwiczeń pisemnych”, czyli kaligrafię, która była podstawowym przedmiotem w szkole,
uczyła cierpliwości i staranności.

Nauka w okresie II wojny światowej

Według relacji świadków, w dniu wybuchy wojny, tj. 1 września 1939 r. – szkoła została zamknięta. Pierwsze arkusze ocen z tego okresu, datowane są na rok 1941, co wskazywałoby, że od tego roku, szkoła funkcjonowała na nowo. Jednak nie był to już polska szkoła, zaczął się niej czas bez godła i flagi polskiej, czas okupacji niemieckiej. Dzieci uczyły się bez książek. Według informacji zebranych od pana Mieczysława Nowakowskiego: „Brakowało również zeszytów, atramentu, piór, ołówków, kredek. Brak było gąbek do wycierania tablic i kredy do pisania. Nowy kierownik szkoły, który przybył nie wiadomo skąd, był człowiekiem bardzo ostrym   i znerwicowanym, wymagał  bezwzględnego posłuszeństwa. Uczennice i uczniowie o byleco byli karceni linijką po „łapach” (…)”.

W naszej szkole zachowały się arkusze ocen z lat 1941 – 1945 prowadzone w języku niemieckim. Nauka języka polskiego nie była zabroniona, uczono jej przedmiotem - Polnische Sprache. Nauka w szkole podstawowej kończyła się na poziomie VI klasy zapisem „uczynił(a) zadość obowiązkowi szkolnemu”.

Lata 1948 - 2001

Budowa obecnego budynku szkoły rozpoczęła się w 1948 r. i trwała przez 6 lat, do roku 1954.

W konstrukcji ścian użyto cegły i kamienia miękkiego, do więźby dachowej – drewna, do pokrycia dachu -  dachówki. Budynek zaopatrzono jedynie w instalację elektryczną i piece kaflowe w każdym pomieszczeniu. Nie ujęto natomiast instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz urządzeń sanitarno-higienicznych (łazienki, toalety).

Powierzchnia zabudowy wynosiła wówczas 530 m2. W szkole było 6 „izb lekcyjnych”, kancelaria, pokój nauczycielski, biblioteka. Dodatkowo miejsce znalazły również pokoje mieszkalne, kawiarnia „Ruch” (znajdowała się w miejscu naszej obecnej stołówki), izba harcerska i szatnie Ludowego Zespołu Sportowego „Orzeł Bębło”.

Przy budynku umiejscowiono boisko szkolne (współużytkowane z LZS-em), ogród warzywny – 1 500 m2 i ogródek szkolny – 500 2. Teren wokół szkoły zajmował 11 200 m2.

Od roku 1974 – 1983- Szkoła Podstawowa w Bęble była szkołą filialną Zbiorczej Szkoły Gminnej w Białym Kościele, z punktem filialnym w Czajowicach.

Od 1.09.1986 r.– punkt filialny Czajowice – samodzielna Szkoła Podstawowa w Czajowicach – I-III klasy – do 31.08.1995 – Szkoła Filialna Czajowice

od 1.09.1998 r. – kierownik punktu Lucyna Kurek

1.09.1992 r. – 31.08.2002 r.– dyrektorem szkoły Mariusz Maziarz

Uchwałą Rady Gminy z dnia 24 lutego 1999 r. przekształcono Szkołę Podstawową w Bęble, ze struktury organizacyjnej klas I-VIII na szkołę o strukturze organizacyjnej I-VI klas.

Obwód szkoły pozostał niezmieniony.

Lata 2002-2016

1.09.2002 – do dziś – dyrektorem szkoły – Lucyna Kurek

31.08.2004 – likwidacja Szkoły Filialnej w Czajowicach

2004 – wymiana stolarki okiennej, odmalowanie elewacji budynku