Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Drodzy Uczniowie!

1. Próbujcie utrzymać stały rytm dnia, nie zarywajcie nocy, wysypiajcie się.
  2. Czytajcie serwisy informacyjne 2-3 razy dziennie, nie przez cały czas. Korzystajcie z rzetelnych źródeł informacji, nie rozpowszechniajcie tych niesprawdzonych. Nie powtarzajcie niepewnych informacji w obecności młodszego rodzeństwa.
  3. Starajcie się wyszukiwać pozytywne statystyki. Większość informacji o koronawirusie wzbudza strach, ale są też optymistyczne dotyczące wyzdrowień, braku nowych zachorowań w Chinach.
  4. Stosujcie się do zaleceń ekspertów – myjcie często ręce, wychodźcie z domu w miejsca publiczne tylko jeśli naprawdę musicie, używajcie rękawiczek podczas zakupów.
  5. Nie spotykajcie się ze znajomymi, nie wykorzystujcie sytuacji, gdy Wasi rodzice są w pracy i nie mają nad Wami kontroli. Bądźcie odpowiedzialni, udowodnijcie, że można mieć do Was zaufanie, zwłaszcza jeśli mieszkacie z dziadkami lub macie młodsze rodzeństwo.
  6. Korzystajcie z Internetu by prowadzić życie towarzyskie. Umawiajcie się na wideospotkania przez Facebooka, na wspólne np. gotowanie na żywo, oglądanie filmów z komentowaniem, turnieje gier. Dzielcie się wspomnieniami, dowiedzcie się o sobie czegoś nowego.
  7. Zaplanujcie życie „po koronawirusie”, umówcie się na wycieczkę całodzienną, imprezę ze znajomymi. Czekanie i planowanie jej może być pomocne w poradzeniu sobie z tęsknotą za kolegami, którą odczuwasz teraz.
  8. Wykorzystajcie czas w domu – uczcie się nowych rzeczy, rozwijajcie hobby. Czytajcie książki, oglądajcie filmy, poszukujcie nowych źródeł wiedzy.
  9. Macie okazję do większej samodzielności w decydowaniu o jakiej porze się uczycie, ile czasu poświęcacie poszczególnym przedmiotom.  Uczcie się nie tylko z podręczników, szukajcie np. kanałów na Youtube, dzielcie się ze sobą źródłami. Uczcie się systematycznie. W razie trudności, proście o pomoc swoich nauczycieli.
  10. Spędzajcie czas z bliskimi, rozmawiajcie z domownikami, potraktujcie obecną sytuację jako okazję do nadrobienia ewentualnych zaległości.
  11. Spacerujcie (samotnie, z domownikami, unikajcie miejsc gdzie chodzi dużo osób), zadbajcie o aktywność fizyczną.
  12. Zaangażujcie się w obowiązki domowe, zwłaszcza jeśli Wasi rodzice pracują zawodowo i nie mogą skorzystać z możliwości pracy zdalnej.

Drodzy Rodzice!

1. Dbajcie o siebie, o swój dobry nastrój i czas na odpoczynek, tak abyście mieli siłę być wsparciem dla Waszych dzieci i innych domowników, którzy Was potrzebują.
  2. Nie udawajcie, że nic się nie dzieje, że wszystko jest normalnie i nic się w ostatnim czasie nie zmieniło. Obecna sytuacja jest trudna dla nas wszystkich, a niewiedza jak będą wyglądały najbliższe tygodnie rodzi lęk, który udziela się także dzieciom.
  3. Zatroszczcie się o relacje z dziećmi. Bądżcie wyrozumiali jeśli są bardziej drażliwe, mają większe wahania nastroju niż zazwyczaj.
  4. Dostarczcie dzieciom informacji, na poziomie dostosowanym do ich wieku, czym jest wirus, jak można zapobiegać jego rozprzestrzenianiu.
  5. Przypominajcie o stosowaniu się do zaleceń ekspertów – częstym myciu rąk, ograniczeniu wychodzenia z domu do niezbędnego minimum, niespotykaniu się ze znajmomymi, członkami rodziny z którymi nie mieszkamy na co dzień.
  6. Sami bądźcie przykładem dla swoich dzieci, przestrzegajcie zaleceń.
  7. Ograniczcie słuchanie serwisów informacyjnych, rozmowy na temat zagrożenia, zwłaszcza przy młodszych dzieciach.
  8. Zadbajcie o regularną aktywność ruchową, zdrową dietę.
  9. Zachęcajcie swoje dzieci do samodzielnej nauki, poszukiwania nowych źródeł wiedzy, zadawania pytań nauczycielom. Wy, Rodzice,  nie musicie być "szkołą i domem". Bądźcie Rodzicami, w tej roli jesteście, szczególnie teraz, potrzebni Waszym dzieciom. Pomagajcie jeśli o to proszą, ale nie wyręczajcie ich od razu.
  10. Zaangażujcie dzieci w obowiązki domowe.
  11. Jeśli zauważycie u siebie niepokojące objawy, zadzwońcie do lekarza, sanepidu (nie jedżcie osobiście). Udzielajcie rzetelnych informacji w trakcie wywiadu.