informacje

"Laboratoria Przyszłości"

           

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy
z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Priorytetowym celem tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe warte 60 000 złotych
na zakup wyposażenia niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
W grudniu wydaliśmy 60% tej kwoty czyli 36 000 zł. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i  społecznym. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy
i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. W naszej szkole zarówno uczniowie klas młodszych
jak i starszych będą mogli korzystać z nowych sprzętów i pomocy dydaktycznych. Każdy uczeń znajdzie coś ciekawego dla siebie. Będzie można nauczyć się gotować, szyć na maszynie, szydełkować itp. Za otrzymane środki nasza szkoła zakupiła wyposażenie, które umożliwi rozwijać kulinarne uzdolnienia. To m.in.: kuchenka elektryczna, robot kuchenny, lodówka, opiekacz, blender i wszystko co niezbędne w kuchni.  Do naszej szkoły trafiła również „Pracownia robótek ręcznych”. To duża ilość nici, kordonków, muliny oraz 100 kanw umożliwiających wykonanie wielu prac na drutach, szydełku czy  wyszywanie. Nie zapomnieliśmy również o uczniach, którzy mają zmysł inżynierski
i wykazują zainteresowania z zakresu robotyki oraz programowania. Zostały zakupione różnego rodzaju klocki, począwszy od najprostszych a skończywszy na takich, które trzeba zaprogramować. Nasza szkoła została  zaopatrzona  również w drukarkę 3D wraz z akcesoriami. Dla przyszłych dziennikarzy mamy natomiast sprzęt, który umożliwi im doskonałe nagrania. To statyw z osprzętem, mikrofon kierunkowy z akcesoriami, gimbal, aparat fotograficzny z funkcją nagrywania oraz oświetlenie do realizacji nagrań. Dla miłośników biologii mamy doskonały zestaw badawczy.  
Laboratoria Przyszłości to sprzęt, który uatrakcyjni lekcje szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania,
nie tylko na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych.
                                                              
                                                                                                                                 M. Leśniak

 

Dzięki rządowemu programowi Laboratoria Przyszłości projektowi skierowanemu do szkół podstawowych nasza szkoła otrzymała kolejne środki finansowe w kwocie 24 000 zł, które przeznaczyliśmy na doposażenie placówki w nowoczesne oraz interaktywne pomoce dydaktyczne. Środki te przeznaczyliśmy na zakup mebli i sprzętu do sali Laboratorium Przyszłości, w której uczniowie mogą gotować, prasować, szyć, robić na drutach, szydełkować, wyszywać – wszystko to, co powinna robić każda „Pani domu”. Tutaj odbywają się lekcje w ramach godzin wychowawczych, zajęć rozwijających, zajęć świetlicowych, rewalidacji, biologii, techniki, doradztwa zawodowego oraz koła zainteresowań „Perfekcyjna pani domu”.
W związku z projektem Laboratorium przyszłości w naszej szkole prowadzone są również lekcje informatyki, na których uczniowie rozwijają kompetencje przyszłości z tzw. Kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Zarówno uczniowie klas młodszych, jak i starszych mają możliwość korzystania z klocków różnego typu, które rozwijają kompetencje STEAM.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy
z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

                                                                                                                                 M. Leśniak