Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „POZYTYWKA” serdecznie zaprasza do udziału w biegu, który odbędzie się 11 czerwca 2016 roku. Poniżej znajduje się regulamin biegu i formularz zgłoszeniowy. Wszyscy chętni składają wypełnione formularze w sekretariacie szkoły do 3 czerwca.
Pomimo że, Dzień Matki obchodzimy 26 maja, a Dzień Ojca 23 czerwca, to już dzisiaj zorganizowaliśmy w naszej szkole - Święto Rodziny. Uczniowie najmłodszych klas zaprosili swoich najbliższych na część artystyczną. Śpiewy i recytacje wierszy umilały środowy poranek. Spotkanie z ukochanymi Rodzicami zakończył występ grupy tanecznej. Następnie, po głośno odśpiewanym „Sto lat”, pociechy wręczyły swoim Rodzicom upominki.
Dziękujemy naszym Rodzicom za miłość i poświęcenie. Dziękujemy, że zawsze są przy nas, wskazując właściwą drogę. Za szeroko otwarte ramiona, wieczny uśmiech na twarzy i spokój w sercu.
JK
W dniu 23 maja 2016 roku miała miejsce w Szkole Podstawowe w Bęble podniosła i wzruszająca uroczystość. Po wielu latach starań i przygotowań przyjęła ona imię św. Jana Pawła II. Powagę tej chwili podkreślał fakt otrzymania sztandaru z wizerunkiem patrona, ufundowanego przez Urząd Gminy z panem Wójtem na czele.
Radość tej ważnej dla społeczności szkolnej chwili dzielili znamienici goście- Jego Ekscelencja ksiądz biskup Damian Muskus, pan Tadeusz Wójtowicz- wójt gminy Wielka Wieś, pan Krzysztof Wołos- zastępca wójta, pan Zbigniew Mazela -przewodniczący Rady Gminy i radni. Zaszczyciły nas swoją obecnością także władze powiatu: pan Tadeusz Nabagło- przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego, pan Piotr Goraj - wiceprzewodniczący rady powiatu krakowskiego oraz pani Krystyna Janecka. W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy z Gimnazjum Jana Pawła II z Przegini wraz z panem Robertem Lutym, dyrektorem szkoły oraz sztandar OSP z Bębła z panem prezesem Łukaszem Chochołem. Na uroczystość licznie przybyli dyrektorzy szkół, przedszkoli, GOKIS-u, GOPS-u, gminnej biblioteki oraz kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu gminy Wielka Wieś. Obecni byli emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, mieszkańcy, rada sołecka, zespoły regionalne, absolwenci i przyjaciele szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się wspólnym marszem do kościoła parafialnego, by poświęcić nowy sztandar, którego to aktu dokonał Jego Ekscelencja ksiądz biskup Damian Muskus w asyście ks. proboszcza Stefana Trojana, ks. dziekana Stanisława Kozieły, dyrektora Wydziału Katechetycznego Diecezji Sosnowieckiej ks. Michała Bordy oraz naszego absolwenta ks. Jana Ćwierza. Dalsze uroczystości miały miejsce na terenie szkoły.
W trakcie trwania oficjalnej części wydarzenia, znamienici goście w honorowym poczcie sztandarowym, przekazali pani dyrektor Lucynie Kurek i uczniom Szkoły Podstawowej w Bęble, akt nadania imienia św. Jana Pawła II i sztandar. Od tego momentu będzie On ważnym symbolem działalności szkoły, wzywającym do kierowania się w życiu honorem, odwagą i uczciwością. Trzecim składnikiem budowy tożsamości Szkoły stał się nowy hymn, skomponowany przez pana Krzysztofa Barana, odśpiewany wspólnie przez wszystkich.
Na drzewcu sztandaru, jako pierwszy, umieszczony został gwóźdź, w kształcie białej kokardki przywieziony z Watykanu. Gwóźdź ten został poświęcony przy trumnie św. Jana Pawła II. Jest on znakiem przynależności Szkoły do Rodziny Szkół Papieskich.
Wśród Honorowych Gości, którzy także wbili symboliczne gwoździe do drzewca sztandaru znaleźli się: Tadeusz Wójtowicz – Wójt Gminy Wielka Wieś - fundator sztandaru, Zbigniew Mazela- przewodniczący Rady Gminy, Jego Ekscelencja ksiądz biskup Damian Muskus, Piotr Goraj – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego, Krystyna Janecka – sołtys wsi Bębło i Lucyna Kurek – dyrektor szkoły.
W trakcie uroczystości wygłoszono wiele ważnych, wzruszających słów, podkreślając wagę i znaczenie podjętej przez społeczność szkolną decyzji.
Druga, przygotowana przez uczniów i nauczycieli, artystyczna część wydarzenia opierała się na przesłaniu wielkiego patrona. Wielokrotnie uczniowie, nauczyciele, rodzice przywoływali słowa Ojca Świętego o rodzinie, miłości, pracy, wierności, pomocy słabszym. Wzruszenie pogłębiało wspaniałe wykonanie pieśni przez szkolny zespół wokalny pod kierunkiem pana Jacka Niebudka. Chwile refleksji przerywane były skoczną melodią krakowiaka, którego zatańczyli młodsi uczniowie.
Całość uroczystości uświetniła orkiestra dęta GOKiS z panem instruktorem Jarosławem Janeckim i panem Krzysztofem Guńką oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich, zespołu „Bęblanie” i zespół „ Czajowianki” wraz z instruktorami panem Krzysztofem Baranem i panem Stanisławem Górakiem.
Po części artystycznej goście zwiedzili szkołę, podziwiając wystawę prac plastycznych oraz kącik patrona.
Uroczystość była dla całej społeczności Bębła i gminy ważnym, pełnym wzruszenia wydarzeniem. Jan Paweł II - patron Szkoły Podstawowej w Bęble będzie zawsze znakiem wzywającym do kroczenia drogą dobra, prawdy i miłości.
Pragnę podziękować wszystkim gościom za to, że zechcieli dzielić z nami radość tej chwili. Serdeczne słowa wdzięczności kieruję do Władz naszej gminy dziękując za sztandar, wspieranie naszych działań przy organizacji uroczystości. Kapłanom wyrażam podziękowanie za celebrę mszy świętej. Dziękuję pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu - Magdalenie Szymańskiej i pani Joannie Patej - dyrektor Gminnej Biblioteki za przekazanie nam książek do kącika patrona. Jestem wdzięczna panu Krzysztofowi Baranowi za muzykę do naszego hymnu a panu Marcinowi Rojkowi za opracowanie logo szkoły. Chcę też gorąco podziękować zespołom regionalnym i orkiestrze dętej. Dziękuję wszystkim rodzicom i pracownikom szkoły, a uczniom za piękny występ i postawę uczniowską godną patrona szkoły.
Lucyna Kurek
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Bęble
W dniu 20 maja 2016 r. odbył się VIII Gminny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy - „Woda w środowisku przyrodniczym w aspekcie lokalnym i globalnym”, organizowany przez Szkołę Podstawową w Będkowicach. Konkurs propaguje zachowania proekologiczne poprzez rozwijanie wiedzy i uwrażliwianie na potrzeby środowiska naturalnego.
Jesteśmy ogromnie dumni z naszych uczniów, którzy wykazując się dużym zasobem wiadomości uzyskali następujące miejsca:
- Jakub Polak - miejsce I,
- Marta Regulska - miejsce II
- Artur Bukowski - miejsce I
- Jacek Regulski - miejsce I
Gratulujemy laureatom i pani Iwonie Waliczek, która przygotowała ich do konkursu.
JK
12 maja 2016 roku odbył się XV Zlot Nietoperzy. Wielkie brawa dla Bębła! W rankingu szkolnym zdobyliśmy ponownie I miejsce na podium! Emocje sięgały zenitu – gra była naprawdę zacięta. Poprzeczkę w tym roku podniosła szkoła ze Skały, której też serdecznie gratulujemy pierwszego miejsca ex equo. Nasi uczniowie wykazali się nadzwyczajną wiedzą o swoim najbliższym otoczeniu. Wszystkie grupy świetnie poradziły sobie w pracy z mapą i wyznaczaniem azymutu, prawie bezbłędnie odpowiadali na pytania dotyczące historii i przyrody Ojcowskiego Parku Narodowego. Większych trudności nie sprawiało także rozszyfrowanie nazw drzew i krzewów po pędach ulistnionych. Niektóre z konkurencji wymagały nie tylko wiedzy, ale także sprytu – zwłaszcza rozpoznawanie obiektów z puzzli. Najtrudniejszym etapem okazał się finał, czyli rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt Ojcowskiego Parku Narodowego. Chyba już każdy z naszej szkoły zapamięta tajemniczy gatunek kwiatu jakim jest Firletka (Lychnis L. ) i bez problemu rozróżni Pierwiosnek lekarski od wyniosłego!
Do finalnego etapu dogrywek dostały się aż 4 grupy z naszej szkoły:
Warto zaznaczyć, że wielu grupom zabrakło dosłownie kilku punktów do finału. A sam finał? To nie tylko ogromny zasób wiedzy, ale czasami także czysta loteria i szczęście. Wysoki poziom uczniów – nawet tych najmłodszych, można było dostrzec podczas całego rajdu.
Miejsca na podium w kategorii indywidualnej drużyn zajęli:
I miejsce: uczniowie ze Skały
II miejsce: uczniowie z Bębła, Eurozwinki z klasy 6 (Szymon Cieślik, Jakub Drapała, Mikołaj Ostrowski, Bartosz Panasiuk)
III miejsce: uczniowie z Bębła, Stokrotki z klasy 6 (Magdalena Bosak, Wiktoria Kluczewska, Gabriela Mirek, Paściak Martyna)
I prawie podium…..
IV miejsce: uczniowie z Bębła, Sówki Łamigłówki z klasy 5b (Julia Jarocka, Kędziora Bartłomiej, Matylda Mirek)
Chciałabym serdecznie pogratulować wszystkim uczniom! Dziękuję Wam za wytrwałość i wielkie zaangażowanie w przygotowaniach do konkursu. W przyszłym roku liczymy na podium aktualnych klas czwartych i piątych.
Dziękuję również pani Magdalenie Leśniak za udostępnienie dobrze opracowanych materiałów, gromadzonych przez wiele lat, które ułatwiły mi pracę w przygotowaniach do Zlotu.
Iwona Waliczek
nauczyciel przyrody
Po zebraniach klasowych spotkanie Rady Rodziców z dyrektorem szkoły.
W marcu, 26 uczniów z kl. IV-VI, wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym PANGEA. Najbliżej awansu do etapu ogólnopolskiego była Marta Regulska z kl. IV.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasa IV - I miejsce - Marta Regulska
II miejsce - Jakub Polak
III miejsce - Damian Biedak
Klasa V - I miejsce - Zachariasz Soja
II miejsce - Nikodem Mika
III miejsce - Paweł Kromka
Klasa VI - I miejsce - Kacper Przełożny
II miejsce - Wiktor Mirek
III miejsce - Mikołaj Ostrowski
Gratulujemy wyników i życzymy sukcesów w przyszłym roku.
W dniu dzisiejszym tj. 27.04, w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbyły się Gminne Zawody w Ringo. Uczestniczyli w nich uczniowie wszystkich szkół podstawowych z naszej gminy. Bardzo dobrze spisali się także wychowankowie naszej szkoły - zajmując 3 miejsce! Zwyciężyła szkoła z Białego Kościoła, drugie miejsce przypadło w udziale uczniom z Wielkiej Wsi. Na czwartym miejscu znalazła się szkoła z Modlnicy, na piątym z Będkowic. Wszystkie mecze były bardzo wyrównane i stały na bardzo wysokim poziomie.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Martyna Paściak, Patrycja Dąbrowska, Katarzyna Miazga, Gabriela Mirek, Wiktor Mirek, Leon Pączkowski, Szymon Plebańczyk, Kacper Przełożny, Daniel Mirek.GRATULACJE!!!
T. Księżyc
Informujemy, że 2 maja jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Szkoła zapewnia w tym dniu jedynie zajęcia opiekuńcze na wniosek rodzica. Prosimy o dostarczenie wniosków do dnia 28 kwietnia, do sekretariatu szkoły.
25 kwietnia w naszej szkole odbył się pierwszy, eliminacyjny etap konkursu ekologicznego pt. "Woda w środowisku przyrodniczym w aspekcie lokalnym i globalnym". Odważni uczniowie mieli okazje zostać prawdziwymi ekspertami do spraw wody! Musieli nauczyć się skomplikowanych właściwości cieczy, dociekliwie próbowali ustalić skąd w ogóle woda wzięła się na naszej planecie, a także uświadomili sobie jakie są największe współczesne problemy związane z brakiem wody na świecie.
Wszyscy ochotnicy z klasy 4,5 i 6 pisali test na jednym poziomie!
Oto wyniki „wodnych” zmagań:
I miejsce: Jacek Regulski klasa VI – 77 %
II miejsce: Jakub Polak klasa IV – 62 %
III miejsce: Marta Regulska klasa IV– 54 %
IV miejsce: Zachariasz Soja klasa Vb – 41%
V miejsce: Artur Bukowski klasa Va – 40 %
Wszystkie osoby wymienione wyżej zakwalifikowały się do kolejnego finalnego etapu konkursu, który odbędzie się 20 maja 2016 w SP w Będkowicach.
Na wyróżnienie zasługują także: Katarzyna Solińska z klasy Va i Maria Trzewiczek z klasy IV, które uzyskały 34 %. Zwycięzcom gratulujemy a pozostałym uczestnikom konkursu dziękujemy za udział!
„Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony.” Anonim
I.Waliczek
Szanowni Rodzice,
w styczniu 2016 roku weszła w życie zmiana ustawy o systemie oświaty, która zlikwidowała obowiązek szkolny dla dzieci 6-letnich i umożliwiła pozostawienie ich w przedszkolach. W konsekwencji spowodowało to niewystarczającą liczb miejsc dla dzieci młodszych, co odzwierciedla tegoroczna rekrutacja.
Wychodząc naprzeciw tej sytuacji, w roku szkolnym 2016/2017 wszystkie dzieci w wieku 4-6 lat, które nie zostaną przyjęte do przedszkoli na terenie Gminy Wielka Wieś z powodu braku wolnych miejsc, będą miały możliwość realizowania wychowania przedszkolnego w oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Wielka Wieś.
Rodzice tych dzieci do 31 maja 2016 r. otrzymają pisemną informację ze wskazaniem oddziału przedszkolnego na terenie gminy, do którego dzieci będą mogły uczęszczać.
Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania tych oddziałów Rodzice otrzymają na specjalnie zorganizowanych zebraniach z dyrektorami szkół i przedszkoli w czerwcu 2016 r. Oddziały przedszkolne będą zorganizowane na zasadach zbliżonych do funkcjonowania przedszkoli.
W sobotę, 23 kwietnia 2016 r. odbędzie się na terenie Bębła wielka akcja pt."Sprzątanie świata".
Zbiórka o godz. 9.00 na parkingu pod remizą OSP. Wspólnie zadbajmy o naszą miejscowość!
Zebranie dla rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych - 21 kwietnia (czwartek) o godz. 17.00.
Z powodu choroby Pani prowadzącej w dniu 11 kwietnia odwołujemy WARSZTATY KREATYWNE z GOKiS. Płatności dokonane za te zajęcia zostają przeniesione na maj. Za utrudnienia przepraszamy.
Zachęcamy wszystkich uczniów klas IV – VI naszej szkoły do udziału w konkursie literackim inspirowanym postacią św. Jana Pawła II.
CELE KONKURSU
1.Kształtowanie i rozwijanie w uczniach zdolności literackich.
2. Pogłębianie zainteresowania wychowanków osobą św. Jana Pawła II.
3. Stworzenie dzieciom możliwości prezentacji swojej twórczości
Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach:
- prozatorskiej – opowiadanie na temat Jana Pawła II pod tytułem: „Moje spotkanie z Ojcem Świętym na szlaku turystycznym” ( nasze okolice np. Ojców, Prądnik Korzkiewski, Dolina Będkowska)
Długość opowiadania dowolna.
- poetyckiej – wiersz na temat Jana Pawła II o dowolnym tytule, formie i długości.
Prace proszę przekazywać p. Izabeli Wieczorek do dnia 8 kwietnia 2016r. Ocenione zostaną one przez jury, które wyłoni laureatów w wymienionych dwóch kategoriach: prozatorskiej i poetyckiej.
Kryteria oceniania: oryginalność ujęcia tematu, poprawność i bogactwo języka, ortografia, kompozycja opowiadania/ wiersza.
Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania prac do publicznej prezentacji.
W tradycję naszej szkoły wpisał się „Poranek Wielkanocny”, który swoim niepowtarzalnym klimatem wprowadza nas w atmosferę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
W dniu 23 marca 2016 r. uczniowie klas drugich, pod opieką debiutującego reżysera - pana Piotra Duszkiewicza, zaprezentowali wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Przybliżyli również uczniom naszej szkoły, nauczycielom i rodzicom tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Na zakończenie podzielili się z widzami obfitościami „wielkanocnego koszyczka”, składając jedocześnie życzenia zdrowych i spokojnych świąt, spędzonych w gronie rodziny.