19 grudnia w naszej szkole można było poczuć już klimat zbliżających się świąt, a to dzięki wspaniałemu zapachowi aromatycznych pierniczków. Uczniowie 5 klasy przygotowali ciasto, wałkowali, wycinali foremkami różne kształty. Jednak największą radość przyniosło dekorowanie ciasteczek, ponieważ tutaj wszyscy mogli wykazać się inwencją twórczą i kreatywnością. Piątoklasiści stworzyli fantazyjne ozdoby świątecznych łakoci, doskonale się przy tym bawiąc i śpiewając kolędy. Podczas tych kulinarnych zajęć wykorzystano sprzęty zakupione w ramach programu "Laboratoria przyszłości".
Kreatywność, pracowitość, umiejętność współpracy – tymi cechami wykazali się uczniowie klasy 5, tworząc pracę projektową – makietę pałacu Posejdona. Po zapoznaniu się z mitem o władcy mórz, wyruszyli w świat wyobraźni. Zaprojektowali i zbudowali niesamowite podwodne królestwa, a następnie na lekcjach języka polskiego napisali listy, w których to Amfitryta opowiada swemu ojcu o błękitnym pałacu otoczonym przez nereidy, delfiny i inne przedziwne stworzenia morskie. Uczniowie stworzyli wystawę swoich prac, na którą zaprosili koleżanki i kolegów. Zadbali także o drobny poczęstunek - zwiedzający skosztować mogli ciasteczek „Błękitna laguny Amfitryty”, a także galaretek o nazwie „Szafirowy rydwan Posejdona”.
W Naszej Szkole odbył się wspaniały Kiermasz Bożonarodzeniowy. Wszyscy włożyli wiele pracy i serca w jego przygotowanie. Rodzice bardzo się zaangażowali z czego ogromnie się cieszymy. Na kiermaszu można było zaopatrzyć się w przeróżne świąteczne dekoracje, stroiki, ozdoby wykonane przez dzieci, rodziców, nauczycieli. Były też różne pyszne domowe ciasta, babeczki, szaszłyki, a nawet barszczyk z uszkami, który cieszył się ogromną popularnością. Pomysły wykonanych ozdób bożonarodzeniowych przeszły nasze oczekiwania. Wszystko było takie piękne, że aż szkoda było sprzedawać. Zebrane środki zostaną przeznaczone na doposażenie strefy relaksu dla uczniów.Podziękowania kierujemy również do Rady Rodziców oraz osób kupujących, którzy swoją hojnością nas wsparli. Po raz kolejny jesteśmy pod wrażeniem Waszej aktywności podczas zakupów, a także szczodrości i życzliwości dla nas i tego co wspólnie robimy. Składamy najserdeczniejsze podziękowania wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania i przeprowadzenia kiermaszu.
Z wyrazami szacunku
Organizatorzy
Z przyjemnością informujemy, że w gminnym konkursie plastycznym "Oto Miś. Pluszowy Miś" organizowanym przez Przedszkole Samorządowe w Modlniczce nasza uczennica z zerówki Zosia Szopa zajęła II miejsce w kategorii 6-latków Gratulujemy Zosi wygranej i talentu!
Tegoroczny Kiermasz Świąteczny przy Urzędzie Gminy odbędzie się 16 grudnia. Tego dnia można będzie zakupić na stoiskach dekoracje, prezenty, smakołyki, skosztować wigilijnych potraw, posłuchać bożonarodzeniowych oraz skorzystać z ciekawych aktywności. Zachęcamy do udziału dzieci i dorosłych, najlepiej grupowo rodzinnie lub klasowo !
Z radością informuję, że od września 2023 roku nasz nauczyciel matematyki pani Dominika Kołodziejska jest uczestniczką trzeciej edycji dwuletniego Programu Rozwoju EduLiderstwa organizowanego przez Fundację Teach for Poland dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach publicznych.Pani Dominika wchodząc do Programu tym samym zaprosiła naszą szkołę do bycia szkołą partnerską Teach for Poland. Porozumienie w tej sprawie zostało już przeze mnie podpisane. By dołączyć do organizowanego przez fundacje programu, Pani Dominika przeszła złożony proces rekrutacji, który obejmował 3 etapy - formularz aplikacyjny, rozmowę rekrutacyjną oraz czterogodzinny warsztat rekrutacyjny będący symulacją sytuacji z praktyki szkolnej.W czasie selekcji kandydatów zwracano szczególną uwagę na takie kompetencje jak inteligencja emocjonalna, empatia, autorefleksja, odporność psychiczna, umiejętność rozwiązywania problemów i kompetencje komunikacyjne, a także na motywację do rozwoju i wzięcia udziału w programie. Przez proces rekrutacji pozytywnie przeszło i otrzymało ofertę dołączenia do programu nieco ponad 20% z prawie 150 kandydatów. Zatem nasza nauczycielka i nasza Eduliderka jest wspaniałym nauczycielem przyszłości! Gratulujemy!!!
Co się wiąże z tym wszystkim? Podpisanie porozumienia o współpracy, w którym jest napisane z kluczowych spraw to, że szkoła pozwala na rozwój edulidera, pozwala tutorowi pani Dominiki prowadzić obserwacje jej lekcji (tutor może współpracować z mentorem z ramienia szkoły), a w klasach, w których pani Dominika uczy, będzie mierzyła wpływ swoich działań, prowadząc kodowane ankiety.
Lucyna Kurek
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Bęble
W ramach realizacji programu wychowawczo - profilaktycznego w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Bęble 27 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie najstarszych klas uczniów z terenu naszej gminy z panią nadkomisarz mgr Elwirą Lelental.
Pani Elwira Lelental pracowała w Komendzie Policji w Gdańsku, w której pełniła funkcję kierownika sekcji ds. walki z przestępczością narkotykową. Na spotkaniu z młodzieżą podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat przestępczości narkotykowej oraz sposobów walki z uzależnieniami. W bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawiła zjawisko uzależnienia od środków psychoaktywnych, ich wpływ na życie człowieka oraz konsekwencje prawne, fizyczne i psychiczne związane z ich stosowaniem. Podkreśliła, że uzależnienie może zrujnować życie człowieka - niezależnie od wieku!
Poniżej prezentujemy fragmenty wypowiedzi naszych uczniów na temat spotkania.
„Pani prowadzi spotkania z młodzieżą w całej Polsce, a tematem tych spotkań jest uzależnienie od narkotyków. Podczas warsztatów okazała się miłą i sympatyczną osobą, która ma dużą wiedzę na ten temat. Opowiedziała nam o skutkach zażywania narkotyków, a także o niektórych ich składnikach, które są silnie trujące. Byliśmy zaskoczeni informacją, jak dużo osób zażywa narkotyki. Dowiedzieliśmy się również, jak działa mafia – dealerzy chcą pieniędzy, a nie umilać ludziom życie.
Myślę, że spotkanie było bardzo wartościowe. Dowiedzieliśmy się o tragicznych skutkach zażywania narkotyków, które nas bardzo przeraziły. Takie spotkania powinny się odbywać częściej i we wszystkich krajach.
„Dowiedziałam się dużo rzeczy o narkotykach, których nie wiedziałam i nie znałam.”
„Moim zdaniem warsztaty nauczyły nas, żeby nigdy nie popaść w ten nałóg, bo ciężko z niego wyjść. Pani bardzo dobrze to wytłumaczyła”.
„Warsztaty były bardzo interesujące i wciągające. Bardzo mi się podobało. Pani opowiadała o narkotykach i sytuacjach, które miały miejsce w jej życiu. Były straszne, lecz ciekawe. Moim zdaniem powinno być więcej takich warsztatów”.
„Pani opowiadała o narkotykach i różnych rzeczach, które mogą nas uzależnić. Moja przyjaciółka Julia brała nawet udział w ćwiczeniu, które pani poleciła jej wykonać. Ogólnie spotkanie bardzo mi się podobało i chciałabym więcej takich spotkań”.
„Pani mówiła dużo o rodzajach narkotyków i jak bardzo są szkodliwe. Opowiadała o przypadkach ze swojego życia i o ludziach, których wyciągnęła z uzależnienia.
„Pani Elwira liczyła, ile zarabia mafia na sprzedawaniu narkotyków. Warsztaty bardzo zniechęciły nas do zadawania się z przestępcami i zachęciły do bycia asertywnymi. Pani mówiła nam, jak rozpoznać, gdy ktoś jest pod wpływem narkotyków i jak niezdrowe to jest”.
„Pani opowiedziała nam, co dodawane jest do narkotyków, ile się na tym zarabia i pokazała, ile jest rodzajów narkotyków. Najbardziej utkwiło mi w pamięci to, że do niektórych narkotyków dodaje się szkło i strychninę, która jest trutką na szczury”.
Mamy nadzieję, że wiedza przedstawiona przez naszego gościa pozwoli uczniom świadomie oraz odpowiedzialnie podejmować życiowe decyzje.
Serdecznie dziekujemy Pani Inspektor Elżbiecie Zawadzkiej z Urzędu Gminy Wielka Wieś za pomoc w realizacji tego zadania.
Lucyna Kurek
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Bęble
W piątek tj. 17.11.2023 r. uczniowie klasy 4 przeprowadzili EGZAMIN Z TABLICZKI MNOŻENIA dla uczniów naszej szkoły. Egzamin był przeprowadzony w dwóch kategoriach. W egzaminie dla klas 5-7 wzięło udział 50 uczniów. 30/30 punktów uzyskało 10 osób: Mateusz Kuś, Anna Matvijiv, Emilia Knapik, Maja Miazga, Magdalena Gwoździewicz, Antoni Chmielowiec, Klaudia Sarota, Dominik Derylak, Anna Mirek, Leon Rojek. W egzaminie dla klasy 3 wzięło udział 22 uczniów. 20/20 punktów uzyskało 3 uczniów: Grzegorz Goraj, Lena Mistela, Stefan Ostrowski. Wszyscy wymienieni powyżej otrzymają certyfikat i tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.