Dnia 30 marca 2023 klasa 8A wzięła udział w nietypowej lekcji chemii. Zajęcia odbyły się na korytarzu. Pomysł powstał spontanicznie i został od razu zrealizowany. Kto powiedział, że lekcje mają odbywać się w sali? Nikt! By nie popaść w rutynę i ze świeżością spojrzeć na naukę, warto czasami coś zmienić. Na przykład miejsce do nauki.
Niech nadchodzące Święta Wielkiej Nocy przyniosą wszystkim same radosne i szczęśliwe dni. Niech ten czas będzie okresem spełnionych marzeń, wzajemnej życzliwości, okazją do spędzenia wspaniałych chwil w gronie najbliższych. Wesołych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości oraz Wesołego Alleluja!
Koszyczka pełnego! Kurczaka żółtego... Zająca z prezentami... Jajek malowanych... Baranka słodkiego... a w święta Wiekiej Nocy - wszystkiego najlepszego! Wesołych Świąt Wielkanocnych życzą przedszkolaki
4 kwietnia w naszym Oddziale Przedszkolnym odbył się konkurs recytatorski. Nasi najmłodsi prezentowali wiersze J.Tuwima i J.Brzechwy. Dzieci przeniosły nas Lokomotywą w krainę nieznanych Wysp Bergamuta, kotków które bardzo lubiały mleczko, Murzynków Bambo, Kasiek którym nie mógł przejść katar i sympatycznych Misiów. Trzeba przyznać, że tegoroczny konkurs był naprawdę na wysokim poziomie. Recytacja niektórych przedszkolaków mogłaby zawstydzić niejednego ósmoklasistę. Dzieciaki przygotowały też oryginalne rekwizyty, co pozwoliło nam lepiej wczuć się w klimat wierszy. Po ciężkich obradach jury postanowiono, że I miejsce zajął Mikołaj Korczek z niezwykłą interpretacją Lokomotywy, II miejsce- Wojtuś Piwowarczyk, III miejsce- Miłosz Kędziora. Ponieważ wynik nie był jednoznaczny postanowiono także przyznać wyróżnienia dla Adriana Wojdały i Antosia Bosaka. Zwycięzcą i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Uczniowie klasy 1b w ramach zajęć rozwijających wybrali się w „Podróż po Europie”. W trakcie nowej przygody, razem z bohaterem - Lampo, odwiedzili Włochy. Z wielkim zaangażowaniem i ciekawością wykonywali zadania ujęte w module II projektu. A oto fotorelacja z naszej przygody….
Dzięki porozumieniu o współpracy, które Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Bęble zawarła z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Giebułtowie odbywają się w naszej szkole cykliczne spotkania uczniów.
20 marca 2023r. odbyły się warsztaty, w których udział wzięli uczniowie z Ukrainy z klasy ósmej. Gościliśmy także ich dwie rodaczki, które mieszkają w Polsce już kilka lat i uczęszczają do szkoły średniej. Tematem warsztatów była „Edukacja w Polsce i na Ukrainie”. Starsze koleżanki przekazały naszym uczniom informacje o tym, jak wygląda rekrutacja oraz nauka w polskiej szkole średniej. Szczególnie zainteresowało to naszych ósmoklasistów, którzy już niedługo staną przed wyborem szkoły. W ramach warsztatów uczniowie ćwiczyli kodowanie polsko-ukraińskie. Okazało się, że potrafią świetnie kodować słowa zarówno w języku ojczystym, jak i polskim. Warsztaty były ukierunkowane na rozwijanie sprawności językowych, kompetencji interkulturowych oraz integrację. Została przeprowadzona gra „Koło fortuny”, która przyniosła wiele emocji. Każda z drużyn dawała z siebie wszystko, aby zdobyć jak najwięcej punktów. Hasła w naszej grze były zarówno w wersji polskiej, jak i ukraińskiej. Uczniowie próbowali także swoich sił w zabawie „Zgadnij – kto to?”. Mając opaski na głowie, musieli rozszyfrować postać z obrazka. Z wielkim zaangażowaniem formułowali pytania, na które reszta drużyny mogła odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie”. Zwycięzcy otrzymali drobny, słodki upominek, którym podzielili się z pozostałymi uczestnikami. Warsztaty zakończyliśmy dyskusją na temat różnic w polskim i ukraińskim systemie edukacji. Kolejne spotkanie już wkrótce.
Serdecznie dziękujemy pani Teresie Sieradzkiej dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa z Giebułtowa za wspaniałą współpracę z naszą szkołą.
Lucyna Kurek
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Bęble
Uczniowie IV i V klasy długo będą wspominać ubiegły piątek, tj. 24 marca. Wzięli udział w nietypowej imprezie integracyjnej pod hasłem „Szkoła i jej nocne oblicze”. Na ten moment uczniowie czekali z utęsknieniem. W piątkowy wieczór pojawili się w szkole o godz. 19:00, wyposażeni w bogaty ekwipunek – śpiwory, koce, karimaty, a przede wszystkim ogromną dawkę dobrego humoru. Po zakwaterowaniu w salach, uczestnicy byli już gotowi na noc pełną wrażeń i atrakcji. Wykorzystując swoje wrodzone umiejętności detektywistyczne, wzięli udział w tajnej misji o kryptonimie „Skradziony obraz”. Uczestniczyli także w teleturnieju „Koło fortuny”, podczas którego mogli zdobyć cukierki czy też „jadalne” banknoty euro. Wiele radości przyniosła uczniom zabawa w chowanego. Wyposażeni w latarki, z błyskotliwością Sherlocka Holmesa, próbowali odnaleźć koleżanki i kolegów, którzy ukrywali się w różnych zakamarkach szkoły. W przerwie pomiędzy kolejnymi zabawami, uczniowie wspólnie zjedli kolację. W menu królowała pizza, ale znaleźli się również smakosze kebabów czy burgerów. Nie obyło się oczywiście bez nocnego seansu filmowego, który rozpoczęliśmy punktualnie o północy. Okazało się, że ostatnią rzeczą, na jaką podczas tej piątkowej nocy mieli ochotę uczniowie, było .. spanie. Stąd nie zabrakło długich rozmów do późnych godzin nocnych. A sobotni poranek ? Pobudka, wspólne porządkowanie sal i powrót do domu, aby … chwilkę się zdrzemnąć ;) .
Żegnamy zimę, witamy wiosnę, siejemy aromatyczne zioła i owies na zbliżającą się Wielkanoc. Owies już wschodzi...
Zajęcia informatyczne w zerówce? Dlaczego nie! Dziś rozmawialiśmy o profitach i zagrożeniach płynących z korzystania z Internetu. Po zajęciach wybraliśmy się do pracowni, aby przkonać się, że komputer to nie tylko gry i Internet, można także stać się prawdziwym artystą i tworzyć najprawdziwsze obrazy. Mimo początkowych trudności nasi mali artyści stworzyli prawdziwe dzieła sztuki i mieli przy tym mnóstwo radości
22 marca w Giebułtowie został rozegrany II Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt ze szkół podstawowych z powiatu krakowskiego o Puchar Starosty Krakowskiego.
1 miejsce zdobyły dziewczęta z naszej szkoły !!!
W rozgrywkach grupowych nasze dziewczyny pokonały koleżanki z Białego Kościoła, Bibic oraz Bolechowic.
W półfinale nie dały szans ekipie ze Sułoszowej.
W wielkim finale ponownie Bębło trafiło na ubiegłoroczne zwyciężczynie z Bibic.
Zwycięstwo w dwóch setach ( 15-13 i 15-8) zapewniło dziewczętom z Bębła pierwsze miejsce.
Złota drużyna:
Natalia Biedak
Nadia Górnik
Zuzanna Maj
Kalina Czak
Julia Ziółko
Małgorzata Ścisłowicz
Magdalena Ścisłowicz
Agata Pokorska
Najlepszą zawodniczką turnieju MVP została Magdalena Ścisłowicz ( Bębło )
Gratulacje za świetną postawę !
W piątek - 17.03.2022 - w naszej szkole odbył się drugi Szkolny Dzień Matematyki. Uczniowie mogli brać udział w konkursie kulinarnym oraz w konkursie grupowym. Uczniowie dostarczyli do szkoły wiele ciast i ciasteczek z matematycznym motywem. Wszyscy mogli spróbować swoich sił w konkursach grupowych. Należało zmierzyć się z Tangramem, Sudoku, Kostką Rubika, a także mniej popularnymi Układankami IQ, Happy Cube, Piramidami Matematycznymi oraz spróbować swoich sił w zadaniach z równaniami obrazkowymi. Można było obserwować wielkie zaangażowanie wśród uczniów, nawet tych, którym z matematyką na co dzień nie jest po drodze. Sala gimnastyczna była wypełniona ciężko pracującymi grupami, było widać jak uczniowie wszystkich klas starszych starają się wywalczyć możliwe najwyższą punktację. Rozpoczęliśmy nową tradycję w naszej szkole. Inne niż dotychczas spotkania z matematyką pokażą nam w jak wielu sytuacjach matematyka i myślenie analityczne mogą się nam przydać.
Wyniki konkursu grupowego:
I miejsce - 56 punktów - matematyczne świry, Geniusze Podkrakowscy, matematyczne świry 123
II miejsce - 48 punktów - Równanki
III miejsce - 47 punktów - Team Matma
46 punktów - pi-tologia
45 punktów - Ostrosłupy
44,5 punkta - Nieobliczalni
44 punkty - Pitagorasy, Trapezy
42 punkty - Matematyczne Żmije, matematyczni krucybombiarze
41 punktow - Matematyczne Koziołki, Trójkąty, Romby
40 punktów - Matematyczny Tymbark
35 punktów - matematyczne kokodżambo
34 punkty - Kolonia Specjalna
29 punktów - drużyna bez nazwy
25 punktów - matematyczne żabki
23 punkty - Ostrokąty
kilka drużyn nie zwróciło karty z punktacją, więc zostały zdyskwalifikowane :(
Wyniki konkursu kulinarnego:
I miejsce - Kornelia Krokosz&Antonina Machniak
I miejsce - Natalia Biedak
II miejsce - Maria Bosak
II miejsce - Franciszek Mirek
II miejsce - Wiktor Buczek
III miejsce - Kornelia Czak
III miejsce - Bartłomiej Kuś
III miejsce - Hanna Piwowarczyk
Nagroda specjalna: Jan i Franciszek Dolat
Nasi najmłodsi uczniowie z zeróweczki - Madzia Kuś i Wojtuś Piwowarczyk, rozpoczynają przygodę z tańcem towarzyskim na dużym parkiecie. Życzymy dużo dobrej zabawy i samych pierwszych miejsc w kolejnych turniejach
Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki. Temat zdrowia to ważna sprawa. Nasza zeróweczka poznała różne witaminy i ich wpływ na nasz organizm. Dowiedzieli się również w jakich produktach można spotkać różne witaminy.
Kompozycje z owoców i warzyw, czyli smakowite obrazki:) oraz nauka przez doświadczanie - dlaczego musimy myć ręce mydłem? Przedszkolaki już wiedzą, że sama woda bakterii i wirusów nie umyje. Wiedzą też, że owoce i warzywa to podstawa w codziennej diecie!
Owocowe czwartki...🍏🍐🍍🍓🍌🍋🍊🍉🥝I wcale nie przyzwyczajamy dzieci do benefitow w korporacjach. Uczymy ich, że zdrowo wcale nie musi oznaczać- niesmacznie. Naturalne witaminy połykaliśmy z uśmiechem na ustach:)
Na zdjęciach zostały udokumentowane poczynania klasy 8A w "Laboratorium Przyszłości". 9 marca można było skosztować pizzy, naleśników, babeczek i frytek przygotowanych przez uczniów.
Dziś w naszej zerówce gościliśmy artystę, malarza - Dariusza Górnego. Opowiadał nam o technikach pracy, rodzajach podłoża do malowania, użyciu kolorów ciepłych i zimnych, rodzajach obrazów. Przekazał nam wiele ciekawostek, zaprezentował swoje dzieła, zaraził nas pasją do malarstwa. Pokazał, że każdy może być artystą, talent można odkryć zarówno będąc dzieckiem lub przechodząc na emeryturę. Uświadomił nam, że aby być dobrym w swoich pasjach należy po pierwsze mieć dużo serca i zainteresowania tematem, a po drugie ciężko pracować, doszkalać się i ćwiczyć. Nic co warte uwagi nie rodzi się z lenistwa. Dlatego nasi najmłodsi postanowili, że od jutra aktywnie rozwijają swoje zainteresowania. Bardzo dziękujemy Panu Dariuszowi za tą niezwykłą lekcję. Mamy nadzieję, że zaprocentuje ona w przyszłości nowymi odkryciami wśród naszych małych artystów
KONKURS CZYTELNICZY „Bilet wstępu do biblioteki szkolnej”
Każdy z nas zastanawia się, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość. To proste: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, czytać je razem z nimi. Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
W listopadzie 2022r. uczniowie klas I – III zostali zaproszeni do udziału w konkursie czytelniczym zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Był to konkurs długoterminowy pod nazwą: „Bilet wstępu do biblioteki szkolnej” Akcja miała formę zabawy z książką dla uczniów, a także dla rodziców. Nie wymagała dużej aktywności ani przygotowań, jedynie wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem i motywacji do czytania.
Chętni uczniowie otrzymali Bilety wstępu do biblioteki szkolnej, na których znajduje się sześć ikonek ilustrujących kategorie książek oraz ich legenda. Zadaniem ucznia było przeczytanie wybranych przez siebie książek w obrębie danej kategorii. Po oddaniu przeczytanej książki nauczyciel-bibliotekarz kasował odpowiednią ikonkę.
Do konkursu przystąpiło 14 uczniów. Oto najwytrwalsi, którzy w wyznaczonym czasie przeczytali książki z każdej kategorii:
Anita Seweryn – klasa I b
Łucja Kowalczyk – klasa I b
Antoni Liburski – klasa I b
Agata Chmielowiec – klasa I b
Emilia Kukla – klasa II
Matylda Borowiec – klasa III
Lukrecja Wójcik– klasa III
Ze względu na duże zainteresowanie wśród małych czytelników odbędzie się wiosenna edycja akcji.
Tymczasem gratulujemy zwycięzcom! Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.