Przed nami kolejne Święta Bożego Narodzenia. Czas radości ze wspólnego świętowania z bliskimi, czas zasłużonego odpoczynku od codziennych obowiązków. Życzymy wszystkim Przyjaciołom i Rodzicom naszej szkoły przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Niech znajdzie się też chwila na marzenia, bo wielkimi krokami zbliża się rok 2017, taki jeszcze nowiutki, nieużywany, niepopsuty – cały do wzięcia. Życzę Państwu poczucia, że w tym Nowym Roku możemy WSZYSTKO.
Lucyna Kurek
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. św. Jana Pawła II w Bęble
Jeżeli tak uroczyście
obchodzimy narodzenie Jezusa
czynimy to dlatego, aby dać świadectwo,
że każdy człowiek jest kimś jedynym
i niepowtarzalnym.
Jan Paweł II
W środę 14 grudnia odbyły się Mistrzostwa Gminy szkół podstawowych w pływaniu. W zawodach tych wystartowały cztery szkoły .Organizator imprezy szkoła w Będkowicach oraz GOKiS zaprosiły uczniów do Krakowa na basen przy ulicy Kolnej.
W klasyfikacji szkół 1 miejsce zajęła szkoła z BĘBŁA!!! Na drugim szkoła z Modlnicy, trzecie szkoła z Białego Kościoła ,a czwarte szkoła z Będkowic.
A oto klasyfikacja indywidualna uczniów naszej szkoły:
klasa 4 dziewczyny : AMELIA PAWELEC miejsce 2
klasa 4 chłopcy : BARTOSZ WOJDAŁA miejsce 3
klasa 5 dziewczyny : MARIA TRZEWICZEK MIEJSCE 1
klasa 5 chłopcy: JAKUB POLAK miejsce 2
klasa 6 dziewczyny: MATYLDA MIREK MIEJSCE 1
klasa 6 chłopcy : JAKUB ŚCISŁOWICZ miejsce 2
Wszystkim zawodnikom gratulujemy!!!
niedługo fotorelacja z zawodów
29 listopada 2016 roku gościł w naszej szkole pan Karol Kozłowski, autor książek dla dzieci. W spotkaniu z pisarzem wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III.
Podczas spotkania p. Karol Kozłowski opowiadał o swoich najbardziej znanych książkach i przytaczał krótkie ich fragmenty. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały ciekawych opowieści pisarza. Bohaterami wielu jego wierszowanych opowieści są zwierzęta, a inspiracją najczęściej były autentyczne wydarzenia. Tak powstały między innymi: „Pies Marynarz” „Pies Dżok”, czy „Znajdek”. Najwięcej emocji wśród dzieci wzbudziła recytacja wiersza pod tytułem „Komar i słoń”.
W drugiej części spotkania dzieci mogły zadać autorowi pytania. Rozmowa przebiegała w serdecznej atmosferze. Na zakończenie każde dziecko mogło otrzymać autograf i imienną dedykację w zakupionej podczas spotkania książeczce.
Życzymy dzieciom, by ciekawa lektura dostarczyła im mnóstwo radości i wzruszeń.
Ewelina Nabagło
30 listopada w środę odbył się apel, na którym zostały ogłoszone wyniki projektu „Ptasia Stołówka”. Młodzież stanęła na wysokości zadania – wykonała przy pomocy najbliższych piękne i zarazem bardzo solidne karmniki. Część z nich została już rozwieszona na drzewach przy naszej szkole, a część zdobi ogrody naszych uczniów.
Projekt techniczno-przyrodniczy powstał nie tylko po to, aby uczniowie zapoznali się z tajnikami drewnianych konstrukcji i gatunkami ptaków, które zostają w Polsce na zimę. Miał on także rozwinąć umiejętności personalne naszych uczniów, uświadomić jak ważna jest współpraca i dokładność wykonywania zadań. Oceniane były nie tylko same karmniki i „menu” dla ptaków, ale także sposób prezentacji danej grupy.
Ptaki potrzebują naszej pomocy. Nie straszna im tym tylko zima – czyli niska temperatura i brak pokarmu, ale także zjawisko SMOGU. Dzieciaki budowały karmniki, aby zapewnić ptakom bezpieczne miejsce na zimę. Ptaki przez smog czują się zdezorientowane i jest ich w gminie coraz mniej. Są one nieodłączną częścią naszego ekosystemu. Musimy wspierać ptaki, aby nie znikały z krajobrazu naszej okolicy. Zachęcić je do zostania pomimo złej jakości powietrza.
WYRÓŹNIONE KARMNIKI:
KLASA 4:
Amelia Pawelec i Oskar Żelasko
Julia Chemielewska, Wanesa Sroka i Zuzanna Gołda
KLASA 5:
Iga Pączkowska i Anna Miazga
Marysia Trzewiczek , Ola Mistela i Wiktoria Papiz
KLASA 6a
Kinga Sarota, Kasia Solińska i Lena Pater
Joanna Nowakowska, Julia Wojdała, Wiktoria Katarzyńska
KLASA 6b:
Kacper Głowacz i Mateusz Grzebinoga
Ola Baran, Emilia Ostrowska i Martyna Kawa (6a)
Gratulujemy!
Iwona Waliczek
Zebranie z Rodzicami z kl. IV,V,VI odbędzie się 15 grudnia o godz. 18.00.
Mamy przyjemność poinformować, że uczeń klasy VIa – Filip Żołnierczyk zdobywając 88% punktów, zakwalifikował się do finałowego etapu Międzyszkolnego Konkursu Języka Francuskiego.
Filip, toutes nos félicitations pour le succès de ton concours. Nous sommes très heureux pour toi et souhaitons une bonne continuation!
W dniu 8 grudnia w naszej szkole odbyły się Gminne Zawody w Tenisie Stołowym. W zawodach tych uczestniczyło 5 szkół podstawowych /klasy 4-6/ z gminy Wielka Wieś. Wiele zaciętych pojedynków na wysokim poziomie, rywalizacja, ambicja zawodników sprawiła, że z wielką przyjemnością oglądało się każde spotkanie. Gościem specjalnym był Pan Wójt Tadeusz Wójtowicz, który z zaciekawieniem oglądał występy młodych pingpongistów.
W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła szkoła z Modlnicy wyprzedzając minimalnie szkołę z Będkowic. 3 miejsce zajęła szkoła z Bębła / tylko 2 punkty straty do zwycięzców!/. Na czwartym szkoła z Wielkiej Wsi a na piątym miejscu Biały Kościół.
W klasyfikacji indywidualnej bardzo dobrze spisali się uczniowie naszej szkoły zajmując następujące miejsca :
Marta Regulska klasa V - 1 miejsce!!!
Lena Pater klasa VI - 2 miejsce
Bartosz Wojdała klasa IV - 2 miejsce
Urszula Solińska klasa IV - 3 miejsce
Maciej Litewka klasa VI - 3 miejsce
Damian Biedak klasa V - 4 miejsce.
Gratulacje!!!
Warto dodać, że współorganizatorem turnieju /wraz ze szkołą w Bęble/
był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu gminy Wielka Wieś z Panią Dyrektor Magdaleną Szymańską na czele, który ufundował puchary, dyplomy i nagrody!
T. Księżyc
Cudowny świat baśni Andersena od zawsze był dla dzieci jednym ze sposobów odkrywania wiedzy o życiu. Ukazywane w nich wartości uczą odróżniania dobra od zła i rozbudzają ciekawość poznawczą.
Wśród prezentów, jakie najmłodsi uczniowie otrzymali od Świętego Mikołaja znalazło się też zaproszenie na sztukę pt. „Królowa Śniegu”. W dniu 7 grudnia klasy I-III udały się do Teatru Ludowego, aby poznać historię o mocy prawdziwej przyjaźni.
Wspaniała inscenizacja, częste zmiany scenografii i kostiumów, odpowiednio budowane napięcie, stanowiły zaproszenie do doskonałej zabawy. Dzieci z zapartym tchem przeżywały przygody Gerdy, która przemierza cały świat dla ocalenia kochanego towarzysza dziecięcych zabaw – Kaja. Wędrówka przez krainę baśniowej rzeczywistości była dla małych widzów przejmującym doświadczeniem. Ogromne wrażenie na nich wywarła postać Królowej Śniegu. Pojawienie się jej na scenie wzbudziło zachwyt. „Ale piękna!” – podziwiały ją szczególnie dziewczynki. Jednakże piękna i tajemnicza królowa szybko okazała się postacią o sercu zimnym jak lód…
Hans Christian Andersen napisał „Królową Śniegu” w roku 1844, a jej przesłanie, mimo upływu ponad 170 lat, dalej pozostaje uniwersalne. Miłość, przyjaźń i dobro to wartości, których warto szukać i którymi warto kierować się w życiu.
JK
Od początku grudnia, gdy ziemię pokrył już śnieżny puch, wszystkie dzieci niecierpliwie wyczekiwały wizyty Świętego Mikołaja. Wreszcie 6 grudnia 2016 r. nadszedł ten dzień – do drzwi szkoły zapukał Czcigodny Gość. Uczniowie przywitali go z ogromną radością, śpiewając piosenki i recytując wiersze. Każde dziecko złożyło też obietnicę, iż kolejny rok będzie grzeczne i posłuszne. A Święty Mikołaj wszystkich obdarował prezentami i obiecał, że za rok na pewno powróci.
JK
Z ogromną dumą i radością informujemy, że Lena Pater z kl. VIa została Mistrzynią Europy Oyama Karate. Tytuł wywalczyła w dniu 27 listopada 2016 r. w Wałbrzychu na Mistrzostwach Europy Karate Kyokushinkai Tezuka Group. W imprezie uczestniczyło 500 zawodników z 44 ośrodków z 12 państw z całego świata!
Dzisiaj w naszej szkole odbyły się warsztaty dla klas 4,5,6 zorganizowane przez studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tematem wykładów był problem czystego powietrza w naszej okolicy (strefy podmiejskiej Krakowa). Warsztaty są jednym z programów projektu naszej gminy „ WIELKOWIEJSKA MISJA – NISKA EMISJA!” Czy dowiedzieliśmy się czegoś ciekawego ? – TAK! Wykłady były nie tylko interesujące, ale także bardzo przydatne. Przypomnijmy o czym były warsztaty:
1) AIRLY – firma stworzona przez młodych studentów AGH w ramach koła naukowego „BOZON” - to właśnie oni opracowali konstrukcje czujników, które mają bardzo dokładnie badać jakość powietrza w Krakowie i pobliskich miejscowości (w tym naszej gminy WIELKA WIEŚ). Zapraszamy do wejścia na ich profesjonalną i międzynarodową stronę internetową: http://airly.eu/ oraz do obejrzenia filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=FREADCgdq2M
2) Skład powietrza – jakich związków jest za dużo w naszym powietrzu? Informacja o szkodliwych niewidocznych pyłach PM 2,5
3) Przyczyny zanieczyszczeń powietrza (komunikacja, przemysł, gospodarstwa domowe)
4) Skutki zanieczyszczeń powietrza: astma, niedotlenienie mózgu u małych dzieci, problemy z oddychaniem itd.
5) Sposób wyłapywania (mierzenia) zawartości pyłów w powietrzu – ciekawe wykorzystanie promieni świetlnych (doświadczenie z dymem i wodą w próbówce)
6) Dlaczego widzimy kolory? – ponieważ odczytujemy światło obite (kolor biały odbija wszystkie kolory, kolor czarny pochłania wszystkie kolory i nie odbija żadnej barwy = brak koloru)
7) Norma stężenia pyłów to 50 μmg / m3 – w naszej okolicy dochodzi nawet do 500 μmg/ m3, możemy to stężenie monitorować – już w tym tygodniu będą zamontowane czujniki w naszej szkole, które wskażą nam jakość powietrza w naszej okolicy! Wystarczy wejść na stronę http://map.airly.eu/ i sprawdzić!!!
Chętni uczniowie klas 4,5,6 będą mogli włączyć się do projektu „WIELKOWIEJSKA MISJA – NISKA EMISJA”, ich zadaniem będzie regularne monitorowanie jakości powietrza w okolicy. Wnioski będą przedstawiane w maju 2017 roku.
Iwona Waliczek
Uczniowie naszej Szkoły odnieśli kolejne sukcesy w konkursach przedmiotowych.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki w następnym etapie!
W dniu 17 listopada (czwartek) dyżur pani logopedy zostaje odwołany.