Terapia logopedyczna prowadzona w naszej szkole wykorzystuje elementy Metody Krakowskiej profesor Jagody Cieszyńskiej.
Metoda Krakowska, inaczej zwana terapią neurobiologiczną, jest obszerną metodą pracy z dziećmi z różnymi zaburzeniami rozwojowymi, składającą się z wielu technik. Twórcą tej metody jest profesor Jagoda Cieszyńska, która czerpała wiedzę z wieloletniego doświadczenia w pracy badawczej i terapii dzieci niesłyszących oraz z najnowszych odkryć neurobiologicznych. Celem terapeuty Metody Krakowskiej jest stworzenie w umyśle dziecka językowego obrazu świata tak, by potrafiło jak najlepiej funkcjonować w świecie poprzez rozumienie komunikatów i tworzenie własnych przekazów.
Do elementów Metody Krakowskiej zaliczamy między innymi:
- terapię słuchową
- stymulację funkcji wzrokowych
- Symultaniczno-Sekwencyjną Naukę Czytania
- budowanie kompetencji komunikacyjnej i językowej
- stymulacja lewej półkuli mózgu
- stymulacja funkcji motorycznych
- stymulacja pamięci
- ćwiczenia kategoryzacji
- ćwiczenia myślenia sytuacyjnego i przyczynowo - skutkowego
- ćwiczenia myślenia przez analogię
Jedną z technik wykorzystywaną w Metodzie Krakowskiej jest Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania. Metoda ta, zwana też sylabową, opiera się na naturalnej dla człowieka skłonności do mówienia sylabami. Oznacza to. że dzieci podczas nauki czytania poznają sylaby. Nauka odbywa się zgodnie z zasadą: powtarzanie – rozumienie - nazywanie. Metoda Symultaniczno-Sekwencyjna wykorzystywana jest zarówno do wczesnej nauki czytania dzieci rozwijających się prawidłowo, do pracy z dziećmi dyslektycznymi, z problemami w czytaniu, jak i w terapii dzieci z zaburzeniami. Można ją stosować już od 1 roku życia dziecka. Ćwiczenia z dziećmi mogą prowadzić rodzice, terapeuci, pedagodzy czy logopedzi. Bardzo ważne jest, by podczas nauki czytania nie nazywać liter oraz nie głoskować. Podczas terapii bardzo ważne jest również, by rodzice współpracowali z terapeutami poprzez utrwalanie materiału w domu.
Nauką czytania, opisaną powyżej, zostały objęte w naszej szkole, dzieci zakwalifikowane na terapię logopedyczną, uczęszczające do klasy zerowej i pierwszej. Prosimy bardzo, aby rodzice tych dzieci ćwiczyli ze swoimi pociechami codzienne czytanie wprowadzanych przez logopedę sylabek. Wykorzystanie nauki czytania w terapii logopedycznej ułatwi skorygowanie wady wymowy Państwa dziecka.
Dziękujemy bardzo za Państwa zaangażowanie i współpracę.
Elżbieta Brniak-Gomółka