informacje

Pedagog specjalny terapeuta - mgr Lucyna Kurek

 

 

mgr Lucyna Kurek - pedagog specjalny, specjalista terapii pedagogicznej, zaprasza uczniów na:

1. Diagnozę pedagogiczną. Z propozycji mogą skorzystać uczniowie klas I-III szkoły podstawowej (wskazani przez wychowawców, ewentualnie na prośbę rodzica). Badanie obowiązkowe w przypadku uczniów objętych zajęciami specjalistycznymi. Test obejmuje następujące obszary: mowa opowieściowa (opowiadanie historyjki lub treści obrazka), sprawdzenie znajomości liter (rozpoznawanie i odtwarzanie liter małych i wielkich), próby pisania (pisanie ze słuchu, z pamięci, przepisywanie), próby czytania (technika czytania oraz czytanie ze zrozumieniem), spostrzegawczość wzrokowa (tekst korektorski).

2. Specjalistyczne zajęcia korekcyjno-kompensacyjne wg. programu edukacyjno-terapeutycznego „BRATEK". Zajęcia organizowane są w ramach działań profilaktycznych na terenie szkoły. Przeznaczone są dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej.
Zajęcia odpowiadają na potrzeby uczniów mających trudności w czytaniu i pisaniu, zaliczających się do grupy ryzyka dysleksji (obniżona technika czytania, przekręcanie wyrazów, gubienie końcówek, błędy w pisaniu; opuszczanie liter, znaków diakrytycznych, częste popełnianie błędów ortograficznych) oraz tych, u których dostrzega się niski poziom graficzny pisma ,mających problem z koncentracją.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 45 min. Pod koniec spotkania uczeń otrzymuje zadanie domowe w postaci wypełnienia tzw. karty pracy domowej.

Ćwiczenia odbywają się zgodnie z zasadami:

  • stopniowania trudności,
  • kompensacji zaburzeń (łączenie ćwiczeń funkcji zaburzonych z ćwiczeniami funkcji niezaburzonych w celu tworzenia właściwych mechanizmów kompensacyjnych),
  • ćwiczeń kluczowych (realizacja konkretnie założonych celów),
  • indywidualizacji nauczania.

Celem pracy z uczniem jest:

  • stymulowanie i usprawnianie funkcji percepcyjno - motorycznych,
  • rozwijanie i doskonalenie umiejętności czytania: techniki, tempa, rozumienia czytanego i słuchanego tekstu;
  • rozwijanie i doskonalenie umiejętności poprawnego pisania pod względem graficznym i ortograficznym,
  • doskonalenie poprawnego mówienia, wypowiadania się na różne tematy (poruszane przez bohaterów bajki terapeutycznej),
  • kształcenie właściwego poziomu odporności emocjonalnej i umiejętności społecznych,
  • rozwijanie systemu motywacji i zainteresowań oraz wspieranie mocnych stron ucznia.

3. Zajęcia indywidualne „ORTOGRAFFITI z Bratkiem". W tych zajęciach mogą uczestniczyć uczniowie od kl. IV-VIII, u których występuje dysleksja, dysortografia i dysgrafia.                          Spotkania mają charakter zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i trwają 45 minut.
 
Celem pracy z uczniem jest:

  • wszechstronny rozwój funkcji poznawczych,
  • doskonalenie umiejętności czytania z położeniem zdecydowanego nacisku na rozumienie czytanego tekstu,
  • utrwalanie znajomości reguł ortograficznych oraz rozwijanie umiejętności poprawnego pisania,
  • rozwijanie sprawności grafomotorycznej,
  • kształtowanie umiejętności konstruowania form wypowiedzi pisemnej.

4.Trening Zastępowania Agresji (TZA)

Skutecznym i obiecującym sukcesy podejściem do profilaktyki agresji jest Trening Zastępowania Agresji, jest to adaptacja do polskich warunków programu (ART) Aggression Replacement Training. Jest to program interwencji, skierowanej na zmianę zachowania agresywnej młodzieży.

Program oddziałuje na trzy sposoby:

- na deficyty umiejętności społecznych (aspekt behawioralny);

- na trudności kontroli złości (aspekt emocjonalny);

- na wzory myślenia (aspekt poznawczy, kognitywny).

Program (TZA) przystosowany do polskich realiów ma trzy komponenty odpowiadające pierwotnej wersji programu. Jest to trening umiejętności prospołecznych, trening kontroli złości i trening wnioskowania moralnego. Od kilku lat treningi (TZA) dla dorosłych i młodzieży prowadzi Szkoła Profilaktyki Uzależnień oraz Instytut „Amity” w Warszawie. Program jest skutecznie realizowany w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach, ośrodkach szkolno – wychowawczych oraz placówkach opiekuńczo – wychowawczych. Program (ART) jest także stosowany w readaptacji młodzieży używającej substancji psychoaktywnych i w terapii rodzinnej. Nie ma kryterium włączania uczniów do programu, w programie może uczestniczyć każdy kto zachowuje się agresywnie, nie kontroluje złości, ma niski poziom empatii. Skierowanie ucznia na podstawie obserwacji jego zachowania potwierdza się diagnozą dokonywaną kwestionariuszem samooceny i innymi. „Trening Zastępowania Agresji składa się z trzech komponentów pierwszy to trening umiejętności obejmuje 50 ważnych umiejętności    z życia społecznego. Umiejętności można sklasyfikować w sześciu grupach:

  • wstępne umiejętności społeczne, np. prowadzenie rozmowy, mówienie komplementów;
  • zaawansowane  umiejętności społeczne, np. proszenie o pomoc, przekonywanie innych;
  • umiejętności emocjonalne, np. wyrażenie swoich uczuć, radzenie sobie z czyimś gniewem;
  • umiejętności alternatywne wobec agresji, np. pomaganie innym, unikanie bójek;
  • umiejętności kontroli stresu, np. reakcje na niepowodzenie, radzenie sobie z presją grupy;
  • umiejętność planowania, np. znajdowanie przyczyn problemu, określenie swoich możliwości”

 

„Zmiana zachowań odbywa się poprzez:

  • modelowanie (wzór prawidłowego wykonania danej umiejętności do naśladowania);
  • odgrywanie ról;
  • informacje zwrotne;
  • generalizację i transfer, czyli przeniesienie ćwiczonych umiejętności do praktyki życia codziennego w szkole, w domu i w grupie rówieśniczej”

 

            Drugi komponent to trening kontroli złości polega on na tym, że młodzież przygotowuje na każdą sesję opisane niedawno sytuacje, które spowodowały złość. Młodzież podczas spotkań:

  • identyfikuje czynniki wyzwalające złość (wydarzenia zewnętrzne i dialog wewnętrzny powodujące złość),
  • identyfikuje sygnały (własne doświadczenie np. napięcie mięśniowe, zaciśnięte pięści pozwalające określić odczuwane emocje jako złość),
  • uczy się używać reduktorów (technik służących do zmniejszania poziomu gniewu np. głębokie oddechy, liczenie wstecz, wyobrażenie spokojnej sytuacji, wyobrażenie odległych konsekwencji czyjegoś zachowania),
  • uczy się używać monitów (dialogu wewnętrznego np. „bądź spokojny”, „panuj nad sobą” lub wyjaśniać cudze zachowanie jako nie wrogie),
  • uczy się stosować samoocenę (na ile dobrze wykonałem powyższe kroki i nagradzam siebie za skuteczne wykonanie)

 

Trzecim komponentem jest trening wnioskowania moralnego.                     

 „Nadawanie pozytywnego znaczenia emocjom i uczuciom, postawom i przekonaniom,  jest podstawą edukacji moralnej”. Na trening wnioskowania moralnego składa się, zwiększenie poczucia przyzwoitości, sprawiedliwości, uwzględnianie praw i potrzeb innych osób. Zajęcia prowadzone są w formie dyskusji, czasami w formie odgrywania ról. Wnioskowanie moralne polega na wdrożeniu do grupy dotkliwych problemów, wymagających podania propozycji ich rozwiązania. W trakcie treningu spośród indywidualnych propozycji wybierane są wspólnie rozwiązania najbardziej dojrzałe moralnie. Trening wnioskowania moralnego jest najnowszym komponentem (TZA). Wprowadzony został do programu, ponieważ znacznie zwiększa jego skuteczność w przeciwdziałaniu agresji wśród młodzieży.

 

4. Badanie „style uczenia się", które przeznaczone jest dla zainteresowanych uczniów od kl. V.

Badanie jest propozycją dla tych uczniów, którzy chcieliby lepiej zorganizować sobie miejsce, czas i sposób pracy domowej, tak aby nauka przebiegała szybciej, sprawniej i skuteczniej.
Celem badania jest określenie preferowanego przez ucznia stylu uczenia się, jego profilu dominującego, jak również odkrycie charakterystycznych dla danego ucznia sposobów przyswajania informacji. Te czynniki wspierają proces uczenia się oraz sprzyjają osiągnięciu sukcesu.
Wynik w formie pisemnej zawsze omawiany jest z uczniem, zostaje też przekazany rodzicom i wychowawcy.

5. Zajęcia „trening pamięci", które stanowią atrakcyjną propozycję dla uczniów od klasy IV.

Program składa się z zestawów ćwiczeń i może pomóc uczniom w pokonywaniu trudności w nauce.
Ta forma zajęć jest dobrym treningiem umiejętności uczenia się poprzez:

  • rozwijanie zdolności koncentracji uwagi,
  • doskonalenie plastyczności myślenia,
  • rozwijanie spostrzegawczości,
  • poprawę komunikacji słownej,
  • rozwijanie wyobraźni przestrzennej.

Prawie każde zadanie ma określony limit czasowy wykonania, co przy systematycznym treningu owocuje przyspieszeniem tempa przywoływania i przetwarzania informacji.
Zajęcia trwają 45 minut. Uczeń otrzymuje zadanie domowe. Stosując ćwiczenia dwa razy w tygodniu pierwszych efektów można spodziewać się po 6 miesiącach.

 


bajki_relaksacyjne.odt