Próbujcie utrzymać stały rytm dnia, nie zarywajcie nocy, wysypiajcie się.
Czytajcie serwisy informacyjne 2-3 razy dziennie, nie przez cały czas. Korzystajcie z rzetelnych źródeł informacji, nie rozpowszechniajcie tych niesprawdzonych. Nie powtarzajcie niepewnych informacji w obecności młodszego rodzeństwa.
Starajcie się wyszukiwać pozytywne statystyki. Większość informacji o koronawirusie wzbudza strach, ale są też optymistyczne dotyczące wyzdrowień, braku nowych zachorowań w Chinach.
Stosujcie się do zaleceń ekspertów – myjcie często ręce, wychodźcie z domu w miejsca publiczne tylko jeśli naprawdę musicie, używajcie rękawiczek podczas zakupów.
Nie spotykajcie się ze znajomymi, nie wykorzystujcie sytuacji, gdy Wasi rodzice są w pracy i nie mają nad Wami kontroli. Bądźcie odpowiedzialni, udowodnijcie, że można mieć do Was zaufanie, zwłaszcza jeśli mieszkacie z dziadkami lub macie młodsze rodzeństwo.
Korzystajcie z Internetu by prowadzić życie towarzyskie. Umawiajcie się na wideospotkania przez Facebooka, na wspólne np. gotowanie na żywo, oglądanie filmów z komentowaniem, turnieje gier. Dzielcie się wspomnieniami, dowiedzcie się o sobie czegoś nowego.
Zaplanujcie życie „po koronawirusie”, umówcie się na wycieczkę całodzienną, imprezę ze znajomymi. Czekanie i planowanie jej może być pomocne w poradzeniu sobie z tęsknotą za kolegami, którą odczuwasz teraz.
Wykorzystajcie czas w domu – uczcie się nowych rzeczy, rozwijajcie hobby. Czytajcie książki, oglądajcie filmy, poszukujcie nowych źródeł wiedzy.
Macie okazję do większej samodzielności w decydowaniu o jakiej porze się uczycie, ile czasu poświęcacie poszczególnym przedmiotom. Uczcie się nie tylko z podręczników, szukajcie np. kanałów na Youtube, dzielcie się ze sobą źródłami. Uczcie się systematycznie. W razie trudności, proście o pomoc swoich nauczycieli.
Spędzajcie czas z bliskimi, rozmawiajcie z domownikami, potraktujcie obecną sytuację jako okazję do nadrobienia ewentualnych zaległości.
Spacerujcie (samotnie, z domownikami, unikajcie miejsc gdzie chodzi dużo osób), zadbajcie o aktywność fizyczną.
Zaangażujcie się w obowiązki domowe, zwłaszcza jeśli Wasi rodzice pracują zawodowo i nie mogą skorzystać z możliwości pracy zdalnej.
Drodzy Rodzice!
Dbajcie o siebie, o swój dobry nastrój i czas na odpoczynek, tak abyście mieli siłę być wsparciem dla Waszych dzieci i innych domowników, którzy Was potrzebują.
Nie udawajcie, że nic się nie dzieje, że wszystko jest normalnie i nic się w ostatnim czasie nie zmieniło. Obecna sytuacja jest trudna dla nas wszystkich, a niewiedza jak będą wyglądały najbliższe tygodnie rodzi lęk, który udziela się także dzieciom.
Zatroszczcie się o relacje z dziećmi. Bądżcie wyrozumiali jeśli są bardziej drażliwe, mają większe wahania nastroju niż zazwyczaj.
Dostarczcie dzieciom informacji, na poziomie dostosowanym do ich wieku, czym jest wirus, jak można zapobiegać jego rozprzestrzenianiu.
Przypominajcie o stosowaniu się do zaleceń ekspertów – częstym myciu rąk, ograniczeniu wychodzenia z domu do niezbędnego minimum, niespotykaniu się ze znajmomymi, członkami rodziny z którymi nie mieszkamy na co dzień.
Sami bądźcie przykładem dla swoich dzieci, przestrzegajcie zaleceń.
Ograniczcie słuchanie serwisów informacyjnych, rozmowy na temat zagrożenia, zwłaszcza przy młodszych dzieciach.
Zadbajcie o regularną aktywność ruchową, zdrową dietę.
Zachęcajcie swoje dzieci do samodzielnej nauki, poszukiwania nowych źródeł wiedzy, zadawania pytań nauczycielom. Wy, Rodzice, nie musicie być "szkołą i domem". Bądźcie Rodzicami, w tej roli jesteście, szczególnie teraz, potrzebni Waszym dzieciom. Pomagajcie jeśli o to proszą, ale nie wyręczajcie ich od razu.
Zaangażujcie dzieci w obowiązki domowe.
Jeśli zauważycie u siebie niepokojące objawy, zadzwońcie do lekarza, sanepidu (nie jedżcie osobiście). Udzielajcie rzetelnych informacji w trakcie wywiadu.