informacje

  • Sukces naszych uczniów!

    Sukces naszych uczniów!

    28 kwietnia w Szkole Podstawowej w Wielkiej Wsi odbył się konkurs „Matematyczny Czar Par” dla uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych naszej gminy. W Naszej Szkole do konkursu zgłosiły się po cztery osoby z każdej klasy, które przygotowywały się pod okiem Pani mgr Joanny Nowakowskiej-Niemiec. Szkołę reprezentowali: Sabina Psarska i Łukasz Mazela z klasy piątej oraz Sylwia Kowalska i Ewelina Leśniak z klasy szóstej. Obie nasze pary w swoich kategoriach wiekowych zajęły pierwsze miejsce.

  • Zebrania z Rodzicami:

    ·    uczniów klas I-III – 12 maja – godz. 18.00

    ·    uczniów klas IV-VI – 19 maja – godz. 17.00

    Po zebraniach klasowych możliwe będą  indywidualne konsultacje z nauczycielami

  • Prośba do społeczności lokalnej

    Prośba do społeczności lokalnej

    W ostatnich latach teren wokół naszej szkoły został wzbogacony o liczne obiekty i urządzenia. Wybudowano boisko wielofunkcyjne, plac zabaw, nowy parking. Aktualnie zagospodarowujemy otoczenie szkoły iglakami, krzewami i kwiatami. W związku z tym zwracamy się z gorącą prośbą o poszanowanie wkładu pracy, czasu oraz środków finansowych przeznaczonych na realizację projektu, który ma służyć przez długie lata naszym dzieciom.

                                      Dyrektor, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie

                                            Szkoły Podstawowej w Bęble

  • I Gminny Przegląd Piosenki Angielskiej - Bębło - 25 maja 2011

    I Gminny Przegląd Piosenki Angielskiej  - Bębło - 25 maja 2011

    Serdecznie zapraszamy uczniów ze szkół podstawowych i z gimnazjów z terenu naszej gminy do wzięcia udziały w I Gminnym Przeglądzie Piosenki Angielskiej, który odbędzie się w naszej szkole w dniu 25 maja 2011 r. Gminny_Przeglad_Piosenki_Angielskiej.pdf                   KARTA_ZGLOSZENIA.pdf

    Przebieg konkursu:

    9.00 – powitanie uczestników

    9.15 – 10.45 – Gimnazja – występy grup i solistów wg listy

    10.45-11.45 – Szkoły podstawowe , klasy I-III – występy grup i solistów wg listy

    11.45-12.00 przerwa

    12.00-13.30 Szkoła podstawowa, klasy IV-VI- występy grup i solistów

    14.00 – ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i dyplomów

     

    Konkurs podzielony został na kategorie soliści i zespoły w 3 grupach wiekowych:

    I- Gimnazjum

    II Klasy I- III Szkoły podstawowej

    III Klasy IV-VI Szkoły podstawowej

    Uczestnicy konkursu mogą wystąpić :

    - acapella ( bez instrumentów)

    - soundtrack ( z podkładem muzycznym)

    Podkłady muzyczne w formacie CD lub MP3 należy dostarczyć do obsługi technicznej przeglądu w dniu konkursu.

  • " Wielkanoc, Wielkanoc... wielka radość w sercu..."

    " Wielkanoc, Wielkanoc... wielka radość w sercu..."

    W ostatni dzień przed przerwą świąteczną odbył się w naszej szkole wielkanocny poranek. Spotkanie w klasach, przy pięknie przygotowanych stołach i tradycyjnej babeczce, zakończone zostało występem uczniów klasy I. Młodzi aktorzy zaprezentowali wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkanocnymi.  Przybliżyli nasze wielkanocne tradycje i zwyczaje, wprowadzając tym samym uroczysty nastrój zbliżających się świąt. Świąteczne życzenia złożyła zebranym Pani Dyrektor Lucyna Kurek.

  • Rajd Przyrodniczy

              19 kwietnia o godzinie 8.15 wszyscy uczniowie klas starszych, pod opieką wychowawców wyruszyli w pieszą wędrówką do Doliny Będkowskiej. Celem naszej wyprawy było  poznanie i obserwacja rodzimej przyrody, aktywne spędzanie czasu, a przede wszystkim integracja młodzieży szkolnej, jak i międzyszkolnej. W rajdzie razem z nami,  uczestniczyli bowiem uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Będkowicach.

    Choć niebo było pochmurne, rześkie powietrze sprzyjało pieszemu marszowi i planowaną trasą, już na godzinę 9.30 dotarliśmy na miejsce. W Brandysówce  na dolinie,  uczniowie zmagali się z trudnymi zadaniami. Pracując w grupach rozpoznawali pospolite gatunki roślin, zwierząt oraz osobliwości Ojcowskiego Parku Narodowego. Odpowiadali na pytania związane z jego historią. Wyznaczali kierunki świata, azymut i orientowali mapę w terenie. Na koniec pracy zespołowej uczniowie prezentowali, przygotowane przez siebie hasło, wiersz lub piosenkę, związaną z nazwą zespołu. Przy tej okazji było wiele zabawy  i radości, a wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po warsztatach przyrodniczych uczniowie z niecierpliwością czekali, aż zapłonie ognisko, a kiełbaski na ruszcie lub widełkach zaczną skwierczeć...Trzeba przyznać, że wszystkim apetyt dopisywał...Zanim wyruszyliśmy w drogę powrotną, dzieci miały czas na wspólne gry i zabawy.  Nim dotarliśmy do centrum Będkowic, każdy uczestnik wycieczki, odczuł jej trudy, gdyż droga była kręta i wiodła pod górkę. Przy tej okazji, mogliśmy sprawdzić swoją kondycję... Na ławeczkach w Będkowicach, uczniowie czekając na gimbusa, ochoczo spożywali lody, tym bardziej, że słońce zaczęło mocno grzać. Do szkoły dotarliśmy zgodnie z planem o godzinie 14.30. Tak zakończyliśmy tegoroczny RAJD PRZYRODNICZY, który jak zawsze, został zorganizowany z okazji DNIA ZIEMI. Jest też ważnym etapem, w przygotowaniu młodych przyrodników do rajdu na terenie Ojcowa. Największą ilość punktów i zwycięstwo w rywalizacji drużynowej przypadło następującym grupom:

    1 miejsce: Ziomki       61 p  S.P. Będkowice

    2 miejsce: Mleczyki    55 p  S.P. Bębło

    3 miejsce:  Smerfy      45,5 p  S.P. Bębło

     

              Wyniki pozostałych zespołów:

     

    Żubry z Białowieży  44,5 p S.P. Bębło

    Zabójcze okonie       36 p S.P. Bębło

    Nutki                        36 p S.P. Będkowice

    Straszliwe okonie     36 p S.P. Bębło

    Misiaczki                  36 p S.P. Bębło

    Wściekłe wilki          29 p S.P. Bębło

    Liga złośliwców       29 p S.P. Bębło

    Rastafarianie             29 p S.P. Bębło

     

              Wszystkich uczniów już dziś zapraszam na Zlot Nietoperzy, który odbędzie się 12 maja w Ojcowskim Parku Narodowym.

    Magdalena Leśniak

  • Wesoły Teatrzyk

    W piątkowy poranek, 15 kwietnia,  uczniowie klasy IV mieli okazję kolejny raz zaprezentować swoje umiej mętności aktorskie. Pracując w grupach, przygotowali humorystyczne wersje przedstawień o „Kopciuszku” i „Śpiącej Królewnie” według scenariusza Wandy Chotomskiej .

    W ten sposób podsumowali zajęcia, na których omawiane były tradycyjne baśnie Ch.H. Andersena i innych. Ta forma aktywności połączyła naukę ze wspaniałą zabawą i rozwijaniem zdolności aktorskich, a tych naszym uczniom nie brakuje.

  • V Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Wójta Gminy Wielka Wieś”

    V Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Wójta Gminy Wielka Wieś”

    Dnia 14 kwietnia 2011 r. w Szkole Podstawowej w Bęble, wzorem lat ubiegłych, odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Wójta Gminy Wielka Wieś”. Już piąty raz uczniowie klas IV-VI mieli możliwość porównania swoich umiejętności z zakresu ortografii i interpunkcji.  Tradycyjnie teksty dyktand przygotowała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - Pani Joanna Patej. Niemało kłopotów naszym uczestnikom przysporzyła pisownia takich wyrazów jak:  miszmasz, maharadża, chabry, hostessa, Hindus itp. 

    A oto laureaci:

    Klasa IV:

    - I miejsce – Piotr Drapała – SP Bębło

    - II miejsce – Michał Klocek – SP Modlnica

    - III miejsce – Karolina Udziela – SP Wielka Wieś

    Klasa V:

                - I miejsce – Karolina Synowska – SP Będkowice

                - II miejsce – Bartosz Słaboń – SP Modlnica

                - III miejsce – Magdalena Kowalik – SP Bębło

    Klasa VI:

                - I miejsce – Antoni Wojdacki - SP Modlnica

                - II miejsce – Ewelina Hojda – SP Wielka Wieś

                - III miejsce – Ewelina Leśniak – SP Bębło

     

    Dyplomy wszystkim uczestnikom konkursu wręczyła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bęble – Pani Lucyna Kurek, natomiast złote, srebrne i brązowe pióra otrzymali z rąk Zastępcy Wójta Gminy Wielka Wieś – Pana Krzysztofa Wołosa.

     

  • I miejsce Julii Plebańczyk w Gminnym Konkursie Plastycznym Na Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną

    I miejsce Julii Plebańczyk w Gminnym Konkursie Plastycznym  Na Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną

    Spośród 96 prac, które wpłynęły na konkurs zorganizowany przez GOKIS, jury nagrodziło twórczość także uczniów naszej szkoły. I miejsce przypadło w udziale uczennicy klasy III – Julii Plebańczyk. Dodatkowo wyróżniono dzieła plastyczne rodzeństwa Igi i Leona Pączkowskich, z klasy I i Oddziału Przedszkolnego. Dzieci wykonywały prace w ramach zajęć na świetlicy szkolnej, pod opieką wychowawcy - Pani Doroty Ogrodnik. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!

  • 5 kwietnia 2011 roku

    5 kwietnia 2011 roku

    W dniu dzisiejszym uczniowie klasy szóstej napisali pierwszy tak ważny „egzamin” w swoim życiu – SPRAWDZIAN KOMPETENCYJNY PO SZKOLE PODSTAWOWEJ . Nie udało się uniknąć dużych emocji,  ale to przecież zrozumiałe … Najważniejsze , że nasi szóstoklasiści  przystąpili do niego w komplecie,  pozytywnie  zmotywowani i pomimo stresu,  z uśmiechem na twarzy. Wszyscy nauczyciele,  koledzy z innych klas, a także rodzice  trzymali za nich kciuki. Teraz czekamy już tylko na dobre wyniki!

  • Rekolekcje Wielkopostne - zmiana podziału godzin

    Rekolekcje Wielkopostne - zmiana podziału godzin

    4,6 kwietnia - pierwsze trzy godziny lekcyjne. O godz. 10.30 wyjście do kościoła. Po kościele powrót na obiad do szkoły. Świetlica w tych dniach czynna do godz. 16.00. Pozalekcyjne zajęcia z projektu "Więcej, lepiej, ciekawiej..." odbywają się zgodnie z dotychczasowym podziałem godzin.

    5 kwietnia – Sprawdzian Klasy VI. Dzień wolny od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Dzieci idą do kościoła i wracają pod opieką rodziców do domu. Nauczyciele pracują w zespołach nadzorujących sprawdzian klasy VI. W tym dniu zajęcia lekcyjne i obiady odwołane. Zapewniamy opiekę świetlicową do godz. 12.30  - Oddział Przedszkolny p. Barbary Madej (wejście od strony parkingu szkolnego)

  • Zebranie z Rodzicami

    Zebranie z Rodzicami

     Dyrektor szkoły zaprasza Rodziców uczniów obecnie uczęszczających do Oddziału Przedszkolnego na zebranie w dniu 12 kwietnia (tj. wtorek) na godz. 17.00 do sali nr 04. Temat spotkania  - gotowość uczniów do podjęcia nauki w klasie I.

  • Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

    Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

    Nasi uczniowie w ramach unijnych zajęć rozwijających 25 marca uczestniczyli w pieszej wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego. Celem ich wyprawy było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego im. Władysława Szafera. Gromadzi ono eksponaty z zakresu przyrody, archeologii i historii Ojcowskiego Parku Narodowego. Obecnie Centrum Edukacyjno-Muzealne jest po gruntownym remoncie i zachwyca swoją nową ekspozycją. Młodzi przyrodnicy zwiedzanie rozpoczęli od projekcji filmu w technologii 3D, ukazującego prehistorię i procesy które kształtowały rzeźbę okolic Ojcowa oraz dzisiejszy wygląd Doliny Prądnika.

    Po tym zachęcającym wstępie przeszli do zwiedzania właściwej części wystawy, któremu towarzyszył przez cały czas komentarz Krystyny Czubówny. Najpierw obejrzeli eksponaty z zakresu geologii. Następnie w pomieszczeniu imitującym jaskinię zobaczyli przeróżne formy naciekowe oraz stanowisko archeologów. Panował w nim chłodny klimat jaskiniowy. Mogli tam usłyszeć odpowiadające echo, czy też trzepot skrzydeł nietoperzy. Potem mogli spojrzeć z góry na Ojcowski Park Narodowy, oglądając go na ogromnej makiecie w skali 1:2000. Zostały na niej odwzorowane, z największą dokładnością wszystkie obiekty, widoczne z lotu ptaka. W ostatniej sali obejrzeli przyrodę ożywioną Doliny Prądnika. Tu wystawa składa się z dwóch części. Swoisty "multimedialny fotoplastikon" umieszczony na antresoli pozwolił im zapoznać się z trójwymiarowymi fotografiami roślin i owadów. Dolna część ekspozycji to diorama, dzięki której uczniowie mogli poznać świat zwierzęcy łąk i lasów Ojcowskiego Parku Narodowego. Po zwiedzeniu muzeum wyruszyli w drogę powrotną. Pomimo zmęczenia, dzieci z uśmiechem na twarzy pokonywały kolejne odcinki szlaku. Można powiedzieć, że wiosenne i orzeźwiające powietrze, dodawało im sił. Myślę, że uczniowie spędzili czas, nie tylko rozwijając swoje pasje przyrodnicze, ale również dbając o swoją kondycję fizyczną. Była to także wspaniała okazja do integracji młodzieży szkolnej.

    Magdalena Leśniak

  • Koncert Gminnej Orkiestry Dętej

    Koncert Gminnej Orkiestry Dętej

    W dniu 30 marca odbył się koncert orkiestry dętej, której założycielem jest absolwent naszej szkoły pan Jarosław Janecki. Uczniowie mieli okazję posłuchać brzmienia tuby, klarnetu i saksofonu. Poznali standardy muzyki klasycznej i rozrywkowej. Ogólne poruszenie na sali wzbudziły dźwięki „Ave Maria” Bacha i popularnej melodii znanej dzieciom z bajki „Różowa Pantera”. Orkiestra dowiodła słuchaczom, iż muzykę można tworzyć samemu i słuchać jej „na żywo”, a nie tylko z odtwarzaczy. Na koniec spotkania Dyrektor GOKiS - Pani Małgorzata Żurek serdecznie zaprosiła do udziału w tworzeniu Gminnej Orkiestry Dętej wszystkich uczniów naszej szkoły. Spotkanie dla początkujących muzyków odbędzie się 4 kwietnia o godz. 17:00 w GOKiS, natomiast dla tych, którzy potrafią grać na instrumentach godz. 18:00.

  • Witamy wiosnę i odkrywamy talenty

    Odkrywanie i rozwijanie talentów i pasji dziecięcych jest niezwykle ważnym zadaniem systemu edukacji.

                Barwnie i wesoło było dzisiaj w naszej szkole. Dzieci już od kilku tygodni przygotowywały się do pierwszego dnia wiosny. Możliwości do zaprezentowania swoich umiejętności miały naprawdę wiele.

    Dnia 21 marca zrezygnowaliśmy z tradycyjnych lekcji na rzecz aktywności rozwijających zdolności poznawcze, artystyczne i wokalne naszych uczniów.                  Akcentem wiosennym przywitali nas „aktorzy” Szkolnego Teatrzyku Świetlicowego, którzy pod kierunkiem pani Doroty Ogrodnik przygotowali przedstawienie „Wiosna tuż, tuż…”

    Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w Konkursie Recytatorskim „Wiosna w wierszach”, przygotowanym przez opiekuna biblioteki szkolnej - panią Danutę Baran. Jury w składzie: pani Dorota Ogrodnik i pani Izabela Wieczorek, wyłoniło następujących laureatów:

    ·         I miejsce – Marzena Nabagło i Julia Plebańczyk – klasa III

    ·         II miejsce – Szymon Plebańczyk – klasa I i Filip Regulski  - klasa III

    ·         III miejsce – Oliwia Woźniak – klasa II

    Wśród uczniów klas starszych szukaliśmy talentów wokalnych w konkursie karaoke. Wykonawcy, wspierani przez panią Magdalenę Leśniak i pana Jacka Niebudka, zaprezentowali przygotowane wcześniej utwory znanych polskich artystów. Występ oceniało jury w składzie: Dyrektor GZEAS pani Krystyna Hrabia, Dyrektor Szkoły pani Lucyna Kurek, pani Izabela Wieczorek i pani Danuta Baran. Jednogłośnie pierwsze miejsce przyznano Monice Kozerze z klasy IV, II miejsce ex aequo – Łukasz Mazela z klasy V i Karolina Krak z klasy VI. III miejsce przypadło Ewelinie Leśniak z klasy VI.

    Na koniec rozstrzygnięty został także, zorganizowany przez nasz prężnie działający pod opieką pani Magdaleny Leśniak Samorząd Uczniowski, konkurs na „Najzabawniejszą Marzannę Ekologiczną”. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie i musimy przyznać, że nie brakowało im fantazji i poczucia humoru…

                              Pożegnaliśmy zimę. Mamy nadzieję, że przed nami coraz więcej pogodnych, pełnych słońca dni. Choć pogoda coraz częściej sprzyjać będzie zabawom na świeżym powietrzu to... UWAGA! Do końca roku szkolnego jeszcze wiele tygodni. Nie zapominamy więc przede wszystkim o obowiązkach ucznia.

  • Rekrutacja

    Rekrutacja

    Od dnia 1 września 2011 r. „dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej , przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat.” Oznacza to, że w roku szkolnym 2011-2012 obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego objęte będą wszystkie dzieci urodzone w 2006r.  -informacja MEN - 
     

    Rekrutacja dzieci z roczników 2005 i 2006 do Oddziału Przedszkolnego i dzieci z roczników 2004 i 2005 do klasy I Szkoły Podstawowej w Bęble na rok szkolny 2011/2012 będzie przeprowadzona od 1 do 31 marca 2011 r.  w godz. 8.30 - 13.00, natomiast w dniach 3, 14, 29 marca w godzinach od 8.30 - 16.00. Zapisu można dokonać w sekretariacie szkoły. Spotkanie informacyjne z dyrektorem i prezentacja szkoły odbędzie się w dniu 30 marca godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy wszystkich nowych Rodziców.  karta_zapisu_dziecka_do_SPBEBLO_2011.pdf

  • Napisali o nas w Dzienniku Polskim...

    Napisali o nas w Dzienniku Polskim...

    Po interwencji "Dziennika Polskiego" sanepid ujawnił wyniki kontroli w szkołach (...)Sanepid (...) przyznał, że zebrane przez inspektorów informacje na temat małopolskich szkół mogą pomóc rodzicom w podjęciu decyzji o posłaniu dziecka o rok wcześniej do szkoły oraz w wyborze najlepszej placówki. W tym roku po raz ostatni rodzice sześciolatków mają jeszcze wybór. Mogą posłać swoje dziecko do pierwszej klasy lub zostawić je w przedszkolu. (...) Za zapewnienie maluchom jak najlepszych warunków do nauki i zabawy szkoły mogły zgarnąć w sumie 88 punktów. Te, które zdobyły poniżej 50, można uznać za kiepsko przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Takich szkół mamy w Małopolsce 30 proc. Żadnej podstawówce nie udało się natomiast zdobyć maksymalnej liczby punktów.(...) Wśród mniejszych szkół najlepiej wypadła SP w Bęble w powiecie krakowskim (77 punktów) i SP nr 2 w Budzowie w powiecie suskim (76 punktów). Najgorzej oceniono Zespół Szkół w Skawie w powiecie nowotarskim, który dostał zaledwie 13 punktów.

    Gminy tłumaczą, że nie mają pieniędzy, by dostosować szkoły do potrzeb najmłodszych dzieci, a rząd im w tym nie pomaga. Budżet państwa daje jedynie na zakup pomocy dydaktycznych i dofinansowuje budowę przyszkolnych placów zabaw. W marcu 2009 r., tuż po odrzuceniu prezydenckiego weta do ustawy obniżającej wiek szkolny, minister Katarzyna Hall mówiła w Sejmie: - Mamy trzy lata na poprawę opieki w szkołach, będą na to pieniądze z Unii. Szybko jednak okazało się, że z 347 mln zł zaplanowanych na ten cel w budżecie z 2009 r. szkołom zostało 47 mln, resztę zabrał kryzys. W tym roku MEN planuje rozdać 150 mln zł i ani grosza więcej.

    - To sześciolatki będą musiały się przystosować do warunków panujących w szkole, a nie odwrotnie - usłyszeliśmy w gorzej ocenionych podstawówkach. Ich dyrektorzy przyznają, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na remonty toalet, sal lekcyjnych czy zakupy nowych ławek i zabawek.

    Kazimierz Ściążko, wójt gminy Klucze, na terenie której leży jedna z gorzej ocenionych przez sanepid szkół (SP w Jaroszowcu) mówi wprost: - Nasze podstawówki nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Brakuje zwłaszcza sprzętu odpowiedniego dla małych dzieci. Nie mamy jednak w planach żadnych remontów i zakupów. Nie ma na to pieniędzy, jeśli się pojawią, wówczas o tym pomyślimy.

    W oczach sanepidu nie najgorzej wypadły natomiast krakowskie podstawówki. Inspektorzy skontrolowali ich 11, żadna nie dostała mniej niż 50 punktów.

    Dyrektorzy źle ocenionych szkół nie muszą jednak obawiać się konsekwencji, ani sanepid, ani też MEN, które zleciło badania, nie zamierzają ich karać za ewidentne braki. Zresztą nie byłoby do tego nawet podstawy prawnej.

    Anna Kolet-Iciek

    anna.kolet@dziennik.krakow.pl "

     

    Artykuł w Dzienniku Polskim

     

  • III miejsce w VI Mistrzostwach w Narciarstwie Alpejskim o puchar Wójta Gminy Wielka Wieś

    III miejsce w VI Mistrzostwach w Narciarstwie Alpejskim o puchar Wójta Gminy Wielka Wieś

    16 marca na stoku w Kluszkowcach odbyły się gminne zawody narciarskie. W zawodach wystartowało 79 zawodników. W kategorii klas młodszych III miejsce zdobył zawodnik z naszej szkoły - Tomek Banaś. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że w naszych szeregach rośnie nowy Stanisław Marusarz.

strona: