15 maja uczniowie klasy VI i VII wzięli udział w niezwykłym spotkaniu. Korzystając z zaproszenia Szkoły Podstawowej
w Białym Kościele mieli możliwość uczestniczyć w wykładzie pani Wandy Półtawskiej- przyjaciółki Jana Pawła II, lekarza, więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbruck. Niesamowity Gość z wielkim spokojem, pewnością i otwartością podzielił się z młodymi ludźmi swoja wizją świata, zachęcając do bycia wiernym sobie, wytrwałym, odważnym. Słuchanie słów niemal stuletniej, pełnej charyzmy pani Półtawskiej, poświęconych decyzjom, które musimy podejmować, szacunkowi wobec rodziców i wierze, było dla młodzieży ważnym wydarzeniem.
Dziękujemy za zaproszenie Szkole z Białego Kościoła.
G. Klimek
Szanowni Rodzice, Uczniowie!
Trwa sezon rowerowy, pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze. Zadbajmy nie tylko o sprawny rower ale także o kask ochronny na głowę. Poniżej przypominamy jak dzieci mogą unikać zagrożeń, które na nie czyhają przy jeździe na rowerze.
Przede wszystkim należy pamiętać, że po ulicach mogą jeździć wyłącznie osoby, które ukończyły 10 lat i mają kartę rowerową. Dobrze, by dorośli towarzyszyli swoim pociechom w ich pierwszych eskapadach i od początku wpajali im właściwe nawyki. W przypadku korzystania ze wspólnej drogi dla rowerów i pieszych, rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Zachęcamy do korzystania z kasków ochronnych dla rowerzystów i chociaż nie ma jeszcze prawnego obowiązku ich używania, to bardzo poprawiają one bezpieczeństwo. Przepisy jasno stanowią natomiast, w co rower musi być wyposażony: z przodu światło pozycyjne barwy białej, z tyłu odblaskowe koloru czerwonego o kształcie innym niż trójkąt; światło pozycyjne koloru czerwonego (może być migające), co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży.
Czego rowerzyście nie wolno:
- przejeżdżać rowerem przez przejście dla pieszych. Należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go po pasach,
- jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz stóp na pedałach,
- jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu drogowego,
- czepiać się pojazdów,
- zwalniać lub zatrzymywać się bez uzasadnionej przyczyny na przejazdach dla rowerzystów oraz wjeżdżać bezpośrednio przed jadący pojazd,
- jeździć po autostradzie ani po drodze ekspresowej.
Oczywiście rowerzystów, tak jak innych, obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego - zakazy, nakazy. Przygotowując dzieci do samodzielnej jazdy, musimy być pewni, że posiadają zarówno wiedzę, jak i praktyczne umiejętności.
I. Klajmon
źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,5090473.html
-> zdjęcia z rajdu
10 maja - tak, to był wspaniały dzień dla uczniów SP z Bębła! Kolejny raz nasza Szkoła odniosła wielki sukces w Zlocie Nietoperzy! Wyprawa rozpoczęła się pod kościołem
w Sąspowie, gdzie nasi reprezentanci walczyli o pierwsze punkty. Musieli się tutaj wykazać szeroką wiedzą z zakresu historii, geologii i przyrody Ojcowskiego Parku Narodowego. Dalej żółty szlak przez Dolinę Sąspowską prowadził do Ojcowa, ale po drodze ponownie należało się wykazać wolą walki i wielkimi umiejętnościami, a także wiedzą na temat flory, fauny i krajobrazów krasowego parku. Kolejny etap - mapa, azymut - oj były emocje! Trasa wśród zieleni i skał była ucztą dla oka i ducha. Bystry obserwator mógł wytropić żeremie bobrów - aż trudno było uwierzyć, że takie konstruckje może stworzyć natura... Po trasie spotkaliśmy nie tylko barwne motyle, ale także ptaki drapieżne, które próbowaliśmy rozpoznać. Ostatni etap - rozpoznawanie roślin - drzew i krzewów po pędach ulistnionych - odbywał się u stóp Zamku Kazimierzowskiego
w Ojcowie. Po wyczerpujących zmaganiach przyszła pora na odpoczynek, zabawę i pyszne , pieczone na ognisku kiełbaski.
Po dłuższym oczekiwaniu nastąpiło ogłoszenie werdyktu przez jury.
Zwycięstwo zarówno w kategorii szkół, jak i drużyn, odniosła nasza Szkoła!!!
Wszyscy startujący w konkursie to prawdziwi mistrzowie i znawcy przyrody. Wykazali się wielką wiedzą, opanowaniem i ogromna wolą walki! Dziękujemy.
Wyrazy uznania i wdzięczności kierujemy także do pani Iwony Klajmon, która, niczym kapitan, poprowadziła nasz zespół do zwycięstwa.
Oto nasi tegoroczni BOHATEROWIE - wszystkie drużyny przyczyniły się do sukcesu szkoły:
Ludzie lasu - maksymalna liczba punktów!
Amelia Pawelec
Damian Biedak
Dominik Wiśniowski
Filip Żołnierczyk
Chwasty bębelskie:
Zuzanna Gołda
Marta Regulska
Oskar Fugas
Jan Kuchta
OPN'owe paskudy
Wanesa Sroka
Maria Trzewiczek
Artur Bukowski
Jakub Ścisłowicz
Tęczowe bobry
Zuzanna Kędziora
Matylda Mirek
Bartłomiej Kędziora
Ruben Orczyk
G. Klimek
Znamy już wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR!
Spośród 47 uczestników z naszej szkoły, którzy 15 marca 2018 roku wraz z tysiącami rówieśników na całym świecie zmierzyli się z nietypowymi zadaniami matematycznymi, sześciu uczniów otrzymało wyróżnienia:
Ruben Orczyk - klasa VII Kategoria Kadet
Anna Miazga - klasa VI Kategoria Beniamin
Marta Regulska - klasa VI Kategoria Beniamin
Dominik Wiśniowski - klasa VI Kategoria Beniamin
Amelia Pawelec- klasa V Kategoria Beniamin
Aleksander Wojdyga - klasa IV Kategoria Maluch
Konkurs ma na celu zachęcenie uczniów do rozwijania zdolności matematycznych i samodzielności, odkrywania ukrytych talentów oraz rozwijania twórczego i logicznego myślenia. Serdecznie gratuluję osobom wyróżnionym oraz wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Zapraszam do udziału za rok!
„Matematyka jest to królowa wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem". /Jędrzej Śniadecki/
K. Leśniak
Dnia 9 maja odbyła się uroczysta wieczornica w ramach „Roku dla Niepodległej”. Spotkanie związane było z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość otworzyła Dyrektor Szkoły pani Lucyna Kurek, przedstawiając dotychczasowe działania podejmowane w ramach przygotowań do dwóch tak ważnych dla nas jubileuszy - 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz istnienia Naszej Szkoły.. Uczniowie klas III, IV oraz przedstawiciele klas V, VI i VII zaprezentowali zebranym wzruszający program artystyczny przygotowywany pod opieką nauczyciela historii i języka polskiego - pani Izabeli Wieczorek. Dzieci wyśpiewały słuchaczom dzieje Polski na przestrzeni 123 lat pod zaborami, jej walkę o wolność i niepodległość. W oczach wielu osób pojawiły się łzy wzruszenia. Nawet burza i chwilowy brak prądu nie zakłóciły uroczystej atmosfery. Nasi uczniowie stanęli bowiem na wysokości zadania i pięknie zaprezentowali się bez podkładu muzycznego. Profesjonalne wsparcie muzyczne zawdzięczamy zespołowi wokalnemu "Efis", który działa pod opieką nauczyciela muzyki - pana Jacka Niebudka. Całości dopełnił interesujący wykład dra historii pana Marcina Gadochy pt. "Droga mieszkańców Krakowa i okolic do niepodległości" - bardzo dziękujemy.
Na zaproszenie organizatorów do placówki przybyło wielu gości. Wśród nich znaleźli się m.in.: Wójt Gminy Wielka Wieś - pan Tadeusz Wójtowicz, Radni Powiatowi - pani Krystyna Janecka i pan Piotr Goraj, Radny Bębła - pan Edward Zamojski, absolewnt naszej Szkoły - pan Mieczyszław Nowakowski, pan Krzysztof Baran - autor naszego hymnu szkolnego, emerytowani i aktualni pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie. Frekwencja na uroczystości przekroczyła najśmielsze oczekiwania - dziękujemy za tak liczną obecność.
I. Klajmon
Uczestnicy projektu „Foto-szuflady czyli młodzi badacze na tropie historii lokalnej i rodzinnej” – uczniowie klas 3 i 2 ze Szkoły Podstawowej w Bęble wzięli udział w kolejnych niezwykłych i inspirujących warsztatach. Tym razem mieli przyjemność przenieść się w dawne czasy i zgłębić tajniki związane z czerpaniem papieru i jego ozdabianiem.
Firma Kalander, która przeprowadziła warsztaty przygotowała dla uczestników trzy stanowiska. Na pierwszym z nich każdy uczeń miał okazję przybić lakową pieczęć ze swoim inicjałem, a następnie z wykorzystaniem gęsich piór i kałamarzy napisać swoje imię.
Na drugim stanowisku każdy własnoręcznie czerpał papier.
Z wykorzystaniem starej metody, z użyciem drewnianej kadzi, ramki, sita, prasy i filcowych przekładek. Kartki papieru, dzięki dodatkom płatków kwiatu malwy nabrały niezwykłego wyglądu.
Na trzecim stanowisku farbowano kartki delikatną i kolorową technika japońską, z wykorzystaniem różnych barwników.
Zajęcia odbywały się w rotacyjnych grupach, tak, aby każdy mógł wykonać pracę na każdym stanowisku. Ponadto na każdym z nich osoba prowadząca opowiadała barwne anegdoty dotyczące historii papieru, czasów średniowiecza, pisania i druku.
Na zakończenie każdy uczestnik zabrał wykonane przez siebie, niecodzienne prace.
Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi półrocznego projektu „Foto-szuflady czyli młodzi badacze na tropie historii lokalnej
i rodzinnej” dofinasowanego przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek”.
8 maja klasy VI i VII wybrały się na wspaniałą wyprawę. Naszym celem był Międzynarodowy Port Lotniczy im.Jana Pawła II w Balicach i znajdujące się w nim Centrum Edukacji Lotniczej. Jego symbolem jest... pingwin. Dlaczego? Odpowiedź za chwilę.
Na początku sympatyczne prowadzące wprowadziły nas
w świat lotniska, które niczym miasto ma swoje życie. Balice rozrastają się i w tym roku planują obsłużyć ponad osiem milionów pasażerów. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek dotyczących pracy lotniska, służb, które tu działają, obsługi, terminologii lotniczej. Dowiedzieliśmy się o czworonożnych pracownikach portu - psach pomagających celnikom
i strażnikom granicznym, a także tych, które strzegą płyty lotniska. W tym zadaniu pomagają im inne zwierzęta- ptaki drapieżne trenowane przez sokolników. Przyjrzeliśmy się bardzo trudnej pracy kontrolerów ruchu lotniczego , pracujących na wieży lotniskowej.Po zapoznaniu się z teorią, przyszła pora na praktykę. W sali naśladującej punkt odpraw wybieraliśmy, co możemy zapakować do walizki, poddawaliśmy się kontroli wykrywaczem metalu, sprawdzaliśmy, co kryje wnętrze samolotu prezydenta USA- Air Force One. Zachary Soja, niczym doświadczony pracownik check-in, wypisywał chętnym bilety do lotnisk całego świata. Pilotowanie symulatora okazało się także świetna przygodą.
Po przejściu do prawdziwej hali lotniska, poznawaliśmy jego sposób działania, dowiedzieliśmy się, gdzie należy się odprawiać, a gdzie zwracać się o pomoc. Wizytę zakończyliśmy na tarasie widokowym, podziwiając startujące i lądujące samoloty.
To był wspaniały dzień! Być może wśród nas pojawią się w przyszłości piloci, kontrolerzy lotu, stewardesy lub pracownicy obsługi naziemnej.
Dziękujemy tacie Igi - Panu Krzysztofowi Pączkowskiemu za pomoc i wspólną przygodę lotniczą.
G. Klimek T . Księżyc
PS A pingwiny? Tak jak my nie mogą latać i tak jak my zapewne o tym marzą...
VIII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Wójta Gminy Wielka Wieś” organizowany od 2006 roku przez Szkołę Podstawową w Bęble im. św. Jana Pawła II został rozstrzygnięty. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas IV-VII ze szkół z terenu Gminy Wielka Wieś. Tradycyjnie dyktanda zostały przygotowane przez Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - Panią Joannę Patej. W tym roku przygotowane dyktanda pozwoliły wyłonić laureatów, którzy bezbłędnie poradzili sobie z przygotowanymi tekstami. Tegoroczne dyktanda były dość nietypowe, bowiem opisywały papużkę Lawendę, która zamieszkała w bibliotece oraz kandydatkę na psa ratowniczego – Abi. Bohaterowie dyktand pojawili się w szkole, by spotkać się z uczestnikami konkursu ortograficznego. W czasie kiedy sprawdzane były dyktanda konkursowe przez komisję nauczycielską, uczniowie poznawali ogólne zasady wychowywania i zajmowania się zwierzętami. Nagrody zostały ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu za co serdecznie dziękuję Pani dyrektor Magdalenie Szymańskiej. Natomiast złote pióra wraz z dyplomami zostały wręczone laureatom przez Wójta Gminy Wielka Wieś Tadeusza Wójtowicza. Serdecznie dziękuję, wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczną edycję konkursu ortograficznego i do zobaczenia za rok.
Oto laureaci:
Klasa IV
I miejsce Maksymilian Waliłko – Biały Kościół
II miejsce Zuzanna Zięba – Bębło
III miejsce Gabriela Mucha – Modlnica
Kl. V
I miejsce – Maja Wołos – Modlnica
II miejsce – Samuel Skowronek – Duarte – Biały Kościół
III miejsce – Julia Marek Wielka Wieś
Kl. VI
I miejsce – Anna Miazga – Bębło
II miejsce – Michał Dąbrowski Modlnica
III miejsce Julia Synowska Biały Kościół
Kl. VII
I miejsce – Martyna Windys – Biały Kościół
II miejsce Stanisław Rusinek Modlnica
III miejsce Katarzyna Hejmo Wielka Wieś
KU WOLNOŚCI…
W ramach obchodów ROKU DLA NIEPODLEGŁEJ, chcąc upamiętnić i oddać hołd walczącym o wolność naszej Ojczyzny, SERDECZNIE ZAPRASZAMY Rodziców, Uczniów oraz całą Społeczność Lokalną na Wieczornicę Patriotyczną, która odbędzie się 9 maja 2018r. o godz. 18.00 w naszej szkole.
W planie:
Pragniemy razem z Państwem przenieść się w te odległe,
a tak ważne dla nas czasy.
Dyrektor, Nauczyciele oraz Uczniowie S. P w Bęble
W dniu 15 kwietnia odbyły się gminne zawody w ringo. Uczniowie naszej szkoły w składzie Kinga Sarota, Justyna Gąska, Aleksandra Mistela, Iga Pączkowska, Maciej Litweka, Adrian Nabagło, Damian Biedak oraz Mateusz Dudziński zajęli III miejsce! Poziom turnieju był bardzo wysoki, a wszystkie mecze zacięte.
Gratulcje!
Tomasz Księżyc
Ciężka praca, treningi, a przede wszystkim zdolności
i umiejętności pływackie naszego ucznia Radka, przyczyniły się do zdobycia złotego medalu w rywalizacji na dystansie 50 m stylem grzbietowym w kat. 10 lat/chłopcy w IX Pływackich Mistrzostwach Skawiny. Radoław tego samego dnia zdobył także srebrny medal w innej kategorii. Konkurencje w jakich wykazał się nasz zwycięzca sprawdziły zarówno technikę pływania, szybkość, wytrzymałość fizyczną i spryt.
Radku - jesteśmy z Ciebie bardzo dumni i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Iwona Klajmon
Kolejny sukces Radosława Czarny - ucznia klasy IIIa. Tym razem Radek brał udział
w VII Międzynarodowym Mitingu Pływackim pod hasłem Szukamy młodych talentów. Startując na dwóch dystansach- 50 i 100 metrów stylem grzbietowymw każdym z nich zajął II miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Danuta Baran
Szanowni Państwo!
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń naszej szkoły, Artur Bukowski z klasy 7, został finalistą Małopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego dla szkół podstawowych. Wielkie słowa uznania dla Artura, który oprócz talentu włożył w przygotowania do konkursu ogromnie dużo swojej pracy, a także dla rodziców Artura, pani Beaty Bukowskiej i Artura Bukowskiego za wieloletnie wspieranie, na wielu płaszczyznach, talentu syna oraz za ogromną determinację w mobilizowaniu go do ciężkiej pracy i do konsekwencji w dążeniu do celu.
Gratulujemy także Filipowi Żołnierczykowi, któremu zabrakło bardzo niewiele, aby również znaleźć się w finale.
Jacek Niebudek
Zdjęcia i filmy z przedstawienia
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dzieci uczęszczające na szkolną świetlicę przygotowały krótkie przedstawienie wielkanocne pt. „Idą święta wielkanocne” wraz z wychowawcami świetlicy: Panią Karoliną Pomierną, Panią Patrycją Banek oraz Panią Eweliną Nabagło.
Wszystkim zebranym uczniom na sali gimnastycznej przybliżyli najważniejsze tradycje wielkanocne oraz wydarzenia związane
z przygotowaniami do zbliżających się świąt. Mali artyści zaprezentowali swoje zdolności aktorskie i wokalne w wierszach i piosenkach o tematyce wielkanocnej. Występ bardzo dobrze został odebrany przez uczniów naszej szkoły jak również grono pedagogiczne. Tradycyjnie w tym dniu wychowawcy spotkali się ze swoim uczniami w salach lekcyjnych, aby złożyć sobie świąteczne życzenia.
E. Nabagło
Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka. Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie, napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...
spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych życzy,
Dyrektor Lucyna Kurek wraz z Zespołem
Zdjęcia i filmy z pokazu talnetów!
W słoneczny poranek 22 marca wszyscy uczniowie
i nauczyciele spotkali się by wspólnie przywitać wiosnę. Konkurs MAM TALENT już po raz trzeci miał pokazać wszechstronne umiejętnościi zainteresowania uczniów naszej Szkoły. I choć za oknem mróz i zima, sala gimnastyczna wypełniła się radością i pozytywną energią. Wspaniałą imprezę zorganizowała klasa V pod dowództwem swojej wychowawczyni - pani Iwony Klajmon. Doskonałe nastroje wzmocnił świetny skecz przedstawiony przez pełną humoru
i radości klasę piątą. A potem rozpoczęły się popisy. Taniec, śpiew, sztuczki magiczne,malarstwo i grafika komputerowa, filmy, gra na instrumentach, recytacje, a nawet pantomima, budziły zachwyt. Jurorzy niemal pękali z dumy oceniając niewiarygodne talenty swoich uczniów. Ale talentem wykazali się również ci, którzy zapewnili moc pyszności w kulinarnym zakątku. Sushi, ciasta i ciasteczka, pizzerinki, mini tosty
i wiele innych przysmaków, znikało w oczach, a raczej w brzuszkach, publiczności. Mniam...
Takie święto to niezapomniana przeżycie dla wszystkich!
Dziękujemy pani Iwonie Klajmon i klasie V za fantastyczną zabawę.
Dziękujemy Zachariaszowi, Kacprowi i Bartkowi K. z kl VII za pomoc techniczną oraz Amelii Pawelec i Jakubowi Szopie za humorystyczne poprowadzenie imprezy!
Dziękujemy członkom JURY!
Do zobaczenia za rok!!!
G. Klimek
WYNIKI MAM TALNET 2018:
Klasy I-III |
Śpiew, taniec, gra na instrumencie:
I miejsce: Pola Pater z klasy 2 II miejsce: Natalia Biedak z klasy 3a oraz Kalina i Kornelia Czak z klasy 2 III miejsce: Anna Pala z klasy 3b oraz Julia Sroka z klasy 2 Wyróżnienie: Roksana Witek z klasy 3b i Bartek Kuś z klasy 2
|
Klasy IV-VII |
Śpiew, taniec, gra na instrumencie:
I miejsce: Ania Miazga (za piosenkę Riptide) II miejsce: Aleksandra Mistela i Wiktoria Papiz z klasy VI oraz Kacper Głowacz z klasy VII III miejsce: Olga Koczur z klasy 3b i Zuzanna Mosur z klasy 4 Wyróżnienie: Kamil Janecki oraz Damian i Wiktor Synowscy z klasy 4 |
Klasy I-VII |
Inne:
I miejsce: Gosia Ścisłowicz z klasy 3a i Jakub Ścisłowicz z klasy 7 II miejsce: Jakub Kowalczyk z klasy 3a i Marysia Soja z klasy 5 III miejsce: Oliwia Buczek i Marta Regulska z klasy 6 oraz Artur Bukowski z klasy 7 Wyróżnienie: Cała klasa 5 |
Podziękowania dla:
Prowadzących: Amelia Pawelec i Jakub Szopa
Obsługa sprzętu: Zachariasz Soja, Kacper Głowacz oraz Bartłomiej Kędziora
Jury | uczniowie: Kacper Zbyszyński, Bartosz Wojdała, Wiktoria Papiz, Joanna Nowakowska
Jury | nauczyciele: Danuta Baran, Gabriela Klimek, Izabela Wieczorek, Krzysztof Leśniak, Jacek Niebudek
Kącik przekąsek:
klasa IV: Ola Mika, Franek Krokosz, Marcin Dąbrowski, Zofia Rojek, Norbert Fugas, Aleksander Wojdyga z siostrą Asią z klasy I, Kacper Molendowski, Dawid Wierzbicki
klasa V: Zuzia Kędziora, Wiktoria Kemona, Maja Żurowska
klasa VI: Ania Miazga, Dominik Wiśniowski, Ola Mistela, Izabela Grudnik
klasa VII: Asia Nowakowska, Matylda Mirek, Kinga Sarota, Martyna Kawa, Julia Wojdała, Amelia Ciosek, Mateusz Grzebinoga
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadza I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza i ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.
Działania ochronne:
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
unikać wietrzenia pomieszczeń w trakcie wysokich poziomów zanieczyszczenia,
ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu lub czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
śledzić informacje na stronie powietrze.malopolska.
Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.
Działania operacyjne:
Apeluje się do mieszkańców obszaru o:
do osób spalających węgiel lub drewno o tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła np.: elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie lepszego jakościowo paliwa (węgla o zawartości popiołu poniżej 15% oraz kaloryczności co najmniej 21 MJ/kg lub drewna o wilgotności poniżej 15%).
zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania.
podróżowanie komunikacją zbiorową lub korzystanie z wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem, a na krótkich odcinkach przemieszczanie się pieszo lub rowerem.
ograniczenie rozpalania ognisk i używania dmuchaw do liści.
Władze gmin powinny podjąć kontrole w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów oraz zakazu spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi.
W przypadku temperatury powietrza powyżej 5°C, Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego powinny prowadzić kontrole jakości spalin w ruchu ulicznym.
W ramach realizowanego projektu „Foto-szuflady czyli młodzi badacze na tropie historii lokalnej i rodzinnej” dofinasowanego przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!” uroczyście otworzyliśmy foto-szufladę czyli komodę z wieloma szufladami, która będzie służyła do przechowywania spisanych wspomnień, starych zdjęć lub kopii pozyskanych na etapie realizowanego projektu, jak również tych, które zgromadzone zostaną w późniejszym czasie. Na tej ważnej dla nas uroczystości gościliśmy Wójta Gminy Wielka Wieś Tadeusza Wójtowicza, który przeciął wstęgę i odsłonił zaprojektowaną przez uczniów foto-szufladę. Swoją obecnością zaszczycili nas również Radny Powiatu Krakowskiego Piotr Goraj – były uczeń tej szkoły, Przewodniczący Rady Gminy Wielka Wieś Zbigniew Mazela wraz z Radnym Bębła Edwardem Zamojskim, zastępca wójta Krzysztof Wołos, Pani Krystyna Hrabia – Kierownik Referatu Zarządzania Oświatą, Dyrektor GOKiS Magdalena Szymańska, absolwenci szkoły w Bęble Pan Stanisław Tomczyk, Pan Mieczysław Nowakowski – syn Bartłomieja, Pan Mieczysław Nowakowski (lokalny działacz, który przekazał wiele cennych dokumentów, zdjęć i spisanych wspomnień), Pan Adam Kowalik oraz Krystyna Kozyra, która reprezentowała emerytowanych nauczycieli. Na uroczystość otwarcia przybyli również przedstawiciele Rady Rodziców w Bęble. Tuż po uroczystym otwarciu foto-szuflady przekazano do niej świadectwa z 1942 r., spisane wspomnienia związane z funkcjonowaniem szkoły w latach przed i powojennych, stare zdjęcia zgromadzone przez szkołę oraz te przyniesione przez byłych uczniów. Do foto-szuflady został również przekazane Akta Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej Województwa Krakowskiego; Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791: II. Parafie powiatu krakowskiego – Parafia Biały Kościół pozyskane przez genealogów z Your Roots in Poland. W trakcie spotkania wspominano warunki jakie panowały w salach lekcyjnych, historię i rozbudowę obecnego budynku szkoły na przestrzeni lat, funkcjonowanie szkoły w czasie II wojny światowej i nie tylko, zimę stulecia w latach 60 i funkcjonowanie w tym czasie kina w klubokawiarni, która mieściła się w budynku szkoły, wspomniano dawnych nauczycieli i dyrektorów szkoły. Tych tematów związanych z dawnym życiem mieszkańców i szkoły jest tak wiele, że postanowiono, aby wszystkie wspomnienia nagrać w niedalekiej przyszłości i udostępnić w foto-szufladzie. Foto-szuflada znajduje się na korytarzu w szkole w Bęble i nadal można ją zapełniać różnymi materiałami, zdjęciami i wspomnieniami. Jeżeli dysponują Państwo takimi dokumentami prosimy o kontakt z biblioteką lub szkołą. Przekazane materiały będą stanowiły doskonałe źródło historyczne i lokalne dla uczniów szkoły oraz wszystkich, którzy zapragną zapoznać się z bogatą historią lokalną Bębła. W imieniu swoim i Pani dyrektor szkoły w Bęble Lucyny Kurek serdecznie dziękujemy za przybycie i uświetnienie tej ważnej uroczystości, która jest także jednym z wielu działań związanych z jubileuszem 100-lecia Szkoły Podstawowej w Bęble im. św. Jana Pawła II przypadająca w 2018 r.
15 marca 2018 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny", którego głównym organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy
i Nauk Matematycznych Kangourou Sans Frontières. W Polsce głównym organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.
Konkurs przeprowadzany jest pod patronatem:
Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Polskie Towarzystwo Matematyczne
Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki. W Turnieju brało udział 47 uczniów Naszej Szkoły w 4 kategoriach wiekowych: Żaczek -uczniowie klas pierwszych i drugich, Maluch-uczniowie klas trzecich i czwartych oraz Beniamin uczniowie klas piątych
i szóstych oraz Kadet – uczniowie klasy siódmej.
Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na wyniki, które pojawią się niebawem.
Trzymamy kciuki,
Krzysztof Leśniak
Serdecznie Gratulujemy Radosławowi Czarny
z klasy 3a, który zbobył II miejsce w XX Zawodach Pływackich o Puchar Burmistrza Miasta
i Gminy Myślenice!