Informacje dotyczące dni 19-21 marca 2018:
1) Zajęcia lekcyjne będą się odybywały wg nowego podziału godzin - patrz niżej,
2) rekolekcje rozpoczynają się w kościele o g. 11.00
(uczniowie pod opieką nauczycieli),
3) obiady dla klas I-VII wydawane są o godzinie 12.00
(po powrocie z kościoła),
4) zajęcia logopedyczne i SKS-y odbywają się bez zmian,
5) świetlica pełni dyżur do godziny 17.00.
plan.pdf <---- kliknij, aby zobazyć tymczasowy plan
ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTE
DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ
IM. ŚW. JANA PAWŁA II
W BĘBLE W DNIU 13 MARCA
W GODZINACH
OD 17:00 DO 19:00.
Szczegółowy harmonogram rekrutacji i kryteriów
dostępny jest na stronie internetowej szkoły
i Urzędu Gminy.
W dniu 1 marca klasy VI i VII, wraz z wychowawcami, uczestniczyły w warsztatach historycznych odbywających się na Uniwersytecie Pedagogicznym. Skorzystaliśmy z uprzejmego zaproszenia pana dra Marcina Gadochy, który był niedawno gościem naszej szkoły i zajmująco opowiadał o historii. Tym razem wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu z odleglejszych dziejów Krakowa, dotyczącego przeszłości cechów- zawodów, handlu, architektury obronnej miasta, a także przysmaku krakowian , jakim jest obwarzanek. Jego nazwa przestała być dla nas zagadką, a wzięła się od sposobu przygotowania, do którego należało także parzenie ciasta wodą. W ciekawej prezentacji zobaczyliśmy widok dawnego Rynku Krakowskiego, murów i baszt obronnych, wyobrażenia dawnych zawodów z kart Kodeksu Baltazara Behema (XVI -wiecznego opisu miasta i jego mieszkańców), odkryliśmy, dlaczego nie wszystkie ulice odchodzą od rynku pod takim samym kątem i poznaliśmy wiele innych zagadek z przeszłości Krakowa.
Druga część spotkania poprowadzona przez dra Mateusza Wyżgę związana była z tropieniem śladów przeszłości rodzinnej. Dowiedzieliśmy się, gdzie szukać informacji o pochodzeniu naszego rodu, nazwiska, próbowaliśmy też odtworzyć nasze drzewa genealogiczne. Prowadzący zachęcał do poszukiwań historycznych, otwartości na rożne niespodzianki, które odnaleźć można w dziejach swojej rodziny. Odczytywaliśmy dawne metryki, świadectwa z ksiąg parafialnych i innych źródeł.
Spotkanie z historią okazało się bardzo ciekawym i inspirującym wydarzeniem. To część działań podjętych przez naszą Szkołę związanych z obchodami 100 rocznicy jej powstania.
G.K. T.K.
Dzisiaj korytarze naszej szkoły zamieniły się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, biedronek, motylków, diabełków, kościotrupów, śpiochów, supermenów, żołnierzy i innych barwnych postaci z kreskówek, bajek i filmów. Skoczna muzyka zagrzewała dzieci do wspólnej zabawy i korowodów tanecznych. Atmosfera podczas imprezy była fantastyczna! Warto nadmienić, iż rodzice przygotowali swoim pociechom słodki poczęstunek w salach klasowych. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego.
IK
"Tłusty czwartek"
w naszej tradycji rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Nie sprzeciwiając się zwyczajowi świętowaliśmy ten dzień już dziś - w środę, nie żałując sobie pączków, którymi częstowała wszystkich Rada Rodziców. Bardzo dziękujemy za słodki poczęstunek i sposobność do usprawiedliwionego tradycją pączkowego szaleństwa. Jutro młodsze klasy zapraszamy na bale karnawałowe!
zdjęcia - kliknij!
Terapia logopedyczna prowadzona w naszej szkole wykorzystuje elementy Metody Krakowskiej profesor Jagody Cieszyńskiej.
Metoda Krakowska, inaczej zwana terapią neurobiologiczną, jest obszerną metodą pracy z dziećmi z różnymi zaburzeniami rozwojowymi, składającą się z wielu technik. Twórcą tej metody jest profesor Jagoda Cieszyńska, która czerpała wiedzę z wieloletniego doświadczenia w pracy badawczej i terapii dzieci niesłyszących oraz z najnowszych odkryć neurobiologicznych. Celem terapeuty Metody Krakowskiej jest stworzenie w umyśle dziecka językowego obrazu świata tak, by potrafiło jak najlepiej funkcjonować w świecie poprzez rozumienie komunikatów i tworzenie własnych przekazów.
Do elementów Metody Krakowskiej zaliczamy między innymi:
- terapię słuchową
-stymulację funkcji wzrokowych
- Symultaniczno-Sekwencyjną Naukę Czytania
- budowanie kompetencji komunikacyjnej i językowej
- stymulacja lewej półkuli mózgu
- stymulacja funkcji motorycznych
- stymulacja pamięci
- ćwiczenia kategoryzacji
- ćwiczenia myślenia sytuacyjnego i przyczynowo - skutkowego
- ćwiczenia myślenia przez analogię
Jedną z technik wykorzystywaną w Metodzie Krakowskiej jest Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania. Metoda ta, zwana też sylabową, opiera się na naturalnej dla człowieka skłonności do mówienia sylabami. Oznacza to. że dzieci podczas nauki czytania poznają sylaby. Nauka odbywa się zgodnie z zasadą: powtarzanie – rozumienie - nazywanie. Metoda Symultaniczno-Sekwencyjna wykorzystywana jest zarówno do wczesnej nauki czytania dzieci rozwijających się prawidłowo, do pracy z dziećmi dyslektycznymi, z problemami w czytaniu, jak i w terapii dzieci z zaburzeniami. Można ją stosować już od 1 roku życia dziecka. Ćwiczenia z dziećmi mogą prowadzić rodzice, terapeuci, pedagodzy czy logopedzi. Bardzo ważne jest, by podczas nauki czytania nie nazywać liter oraz nie głoskować. Podczas terapii bardzo ważne jest również, by rodzice współpracowali z terapeutami poprzez utrwalanie materiału w domu.
Nauką czytania, opisaną powyżej, zostały objęte w naszej szkole, dzieci zakwalifikowane na terapię logopedyczną, uczęszczające do klasy zerowej i pierwszej. Prosimy bardzo, aby rodzice tych dzieci ćwiczyli ze swoimi pociechami codzienne czytanie wprowadzanych przez logopedę sylabek. Wykorzystanie nauki czytania w terapii logopedycznej ułatwi skorygowanie wady wymowy Państwa dziecka.
Dziękujemy bardzo za Państwa zaangażowanie i współpracę.
Elżbieta Brniak-Gomółka
W y c i e c z k a d o K r a k o w a
N a s i u c z n i o w i e n a t r o p i e
h i s t o r i i l o k a l n e j . . .
Wraz z nadejściem nowego roku Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi rozpoczęła realizację półrocznego projektu „Foto-szuflady czyli młodzi badacze na tropie historii lokalnej i rodzinnej”. Projekt dofinasowany jest przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”.
Projekt ma na celu odkryć zainteresowania związane z historią rodzinną i lokalną oraz zwrócić uwagę na dokumentowanie życia w różnych jego formach. Jednym z pierwszych działań, które zaplanowano w ramach projektu był wyjazd do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę „Szuflada Szymborskiej”. Uczestnicy projektu mogli zobaczyć części spuścizny po Noblistce m.in. książki, bibeloty, wyklejanki oraz różne przedmioty z jej mieszkania z komodą i kanapą w roli głównej. Dzieci mogły również wsłuchać się w głos poetki, a to za sprawą telefonu z którego dzwoniąc pod specjalny numer można było zapoznać się z jej poezją.
Jednym z celów tej wizyty było pokazanie uczniom jak wyglądają takie szuflady z różnymi wspomnieniami, bowiem niebawem pod okiem profesjonalisty będą projektować foto-szufladę, w której znajdą się wspomnienia związane nie tylko z historią szkoły w Bęble, która w 2018 roku obchodzi 100-lecie.
W tym samym dniu uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Archiwum Narodowym w Krakowie, których celem było zobaczenie starych kronik, pieczęci, narzędzi do pisania, starych dokumentów i drzew genealogicznych. Dzieci dowiedziały się również co oznacza słowo genologia i, że każdy od momentu urodzenia posiada w domu dokumenty, które mogą trafić do archiwum. Dzięki zachowanym dokumentom w archiwum uczestnicy projektu poznali historię pana Ignacego z XIX wieku oglądając stare dokumenty i zdjęcia (akt urodzenia, świadectwa ukończenia szkół, akt małżeństwa, dowód osobisty, przynależność do cechu Bractwa Kurkowego). Zajęcia w archiwum były ważnym aspektem projektu ponieważ dzieci będą tworzyć „Albumy pełne wspomnień”, uczestniczyć w warsztatach genealogicznych, weryfikować dokumenty życia rodzinnego i szkoły.
O kolejnych działaniach będziemy informować.
Dnia 24 listopada 2017 r. odbył się etap szkolny Małopolskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych. Z radością informujemy, że do kolejnego, rejonowego etapu zakwalifikowali się:
Marta Regulska z klasy 6 i Zachariasz Soja klasy 7.
Gratulujemy im sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się 24 stycznia 2018r.
Krzysztof Leśniak
Szanowni Państwo,
Zapraszamy na zebrania klasowe Rodziców
z Wychowawcami we wtorek 16 stycznia:
Klasa I, II, III a i b - od godziny 17.00
Klasa IV, V, VI i VII - od godziny 18.00
Po zebraniach w klasach będzie możliwość rozmowy z innymi nauczycielami.
W ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie klasy 6 mieli zajęcia na lodowisku. Dobra pogoda sprawiła, że mogli doskonalić swoją jazdę na łyżwach. W przyszłym tygodniu na łyżwy wybierają się uczniowie klasy 5,6 i 7. Zajęcia odbywają się dzięki Gminie Wielka Wieś oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Białym Kościele, którzy zapewniają bezpłatnie dowóz na lodowisko oraz wypożyczalnie łyżew.
Tomasz Księżyc
Niniejszym, miło jest nam poinformować, że dwóch uczniów klasy 7 naszej szkoły zakwalifikowało się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego dla szkół podstawowych. Są to:
Artur Bukowski i Filip Żołnierczyk,
GRATULACJE!
Życzymy powodzenia na etapie rejonowym Konkursu, gdzie będzie liczyć się nie tylko umiejętność posługiwania się językiem angielskim, ale także znajomość historii stolicy Wielkiej Brytanii- LONDYNU.
Powodzenia!
Jacek Niebudek
W mroźne i śnieżne czwartkowe popołudnie członkowie szkolnego koła wolontariatu wybrali się by ze świątecznymi życzeniami odwiedzić starszych mieszkańców naszej okolicy.
Z pierniczkami własnej roboty, kartkami wykonanymi przez młodszych koleżanki i kolegów, a także gwiazdami betlejemskimi, wyruszyli przez zamieć, by nieść dobre słowo
i radość. Wszystkim te świąteczne chwile przyniosły mnóstwo wzruszenia i radości. Patrząc na twarze goszczących nas ludzi nie sposób było nie czuć ciepła serc. Było to niezapomniane przeżycie, pokazujące jak wiele piękna kryje się w dzieleniu
z innymi.
Dziękujemy za pomoc dzieciom i nauczycielkom ze świetlicy za piękne, własnoręcznie robione kartki.
Dziękujemy piekarzom i nabywcom świątecznych słodkości.
Dziękujemy również Pani Małgorzacie Gzyl za pomoc logistyczną.
Dziękujemy wolontariuszom, także tym , których nie można było zabrać ze względu na niedostatek miejsc (Justynie Gąsce, Martynie Kawie, Kindze Sarocie, Amelii Ciosek, Asi Nowakowskiej, Damianowi Biedakowi, Ani Miazdze, a także Wiktorii Papiz, Marcie Regulskiej i Piotrkowi Jantosowi za dobre chęci) . Być z wami dzisiaj to wielka radość!
Przed nami jeszcze wiele ważnych akcji, bo pięknie jest pomagać!
Elżbieta Adamczyk i Gabriela Klimek
w s p ó ł c z e s n e
p r z e d s t a w i e n i e
ś w i ą t e c z n e
k l a s y 7
Tym razem głos nie był słyszalny tak mocno ze względu na niespodziewaną awarię i brak prądu, ale przecież to, co najważniejsze nie potrzebuje mikrofonu. Klasa VII zaprosiła na wieczór świąteczny swoich bliskich i całą szkolną społeczność. Przedstawienie, choć nie jasełka, pokazało czym powinny stać się dla nas Święta Bożego Narodzenia. Chwilą , w której dzielimy się tym, co najcenniejsze- Miłością.
Wspólne śpiewanie kolęd dopełniło magiczny moment i napełniło serca światłem.
Dziękujemy!
Klasa VII i Gabriela Klimek
15 grudnia na basenie
w Zabierzowie odbyły się Gminne Zawody Pływackie dla szkół podstawowych.
Znakomicie spisali się uczniowie naszej szkoły zajmując drużynowo 2 miejsce. W kategoriach wiekowych klas 4-7 nasi uczniowie zajęli następujące lokaty:
klasa 4 dziewczynki : Aleksandra Cieślik - 1 miejsce
klasa 4 chłopcy : Radosław Czarny - 1 miejsce(uczeń klasy 3!)
klasa 5 dziewczynki: Amelia Pawelec - 1 miejsce
klasa 5 chłopcy : Patryk Cieślik - 3 miejsce
klasa 6 dziewczynki : Maria Trzewiczek - 1 miejsce
klasa 6 chłopcy: Dominik Wiśniowski - 3 miejsce
klasa 7 dziewczyny : Matylda Mirek - 2 miejsce
klasa 7 chłopcy : Mateusz Grzebinoga - 4 miejsce
Poziom zawodów był bardzo wysoki ,a każde wyścigi bardzo wyrównane. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!
do zobaczenia za rok,
Tomasz Księżyc
Wasze wspaniałe słodkości były zachwycające! Dziękujemy wyśmienitym ciastkarzom za piękne i niezwykle smaczne pierniczki, ciasteczka, bezy. Nasi piekarze to- Ola Mika, Marta Regulska, Wiktoria Papiz, Damian Biedak, Natalia Biedak, Dominik Wiśniowski, Kinga Wiśniowska, Aleksander Wojdyga, Asia Wojdyga, Kinga Sarota, Asia Nowakowska, Artur Bukowski, Madzia, Gosia i Kuba Ścisłowicz, Zuzia Zbyszyńska, Michał i Jan Kuchta, Sebastian Gadocha, Zuzia Mosur, Kacper Molendowski, Emilia Knapik, Zosia Rojek.
Dziękujemy wszystkim kupującym za szczodre wsparcie naszej akcji! Uzbieraliśmy ponad 220 złotych, które przeznaczymy na świąteczne życzenia dla mieszkańców naszej wsi i kolejne akcje wolontariatu.
Dziękujemy!
Gabriela Klimek
S ł o d k i
D z i o n e k
1 8 g r u d n i a
Serdecznie dziękuję wszystkim za udział w akcji pomocy dla szpitala dziecięcego. Dziś zapraszamy wszystkich do udziału w nowej akcji - SŁODKIM DZIONKU.
W poniedziałek, 18 grudnia, odbędzie się wielki kiermasz słodkich ciasteczek, babeczek, pierniczków
i herbatniczków. Wszyscy chętni mogą przygotować- razem z rodzicami lub samodzielnie- takie wypieki. Będziemy przyjmować do 10 babeczek i 20 pierniczków lub innych drobnych ciasteczek. W czasie dwóch długich przerw będziemy je sprzedawać za złotówkę, a dochód przeznaczymy na świąteczne paczuszki
z życzeniami dla mieszkańców naszej okolicy i kolejne akcje wolontariatu.
Warunkiem koniecznym jest wykonanie samodzielnie słodkości w domu!!! Można je ozdobić, zastosować autorskie receptury i własne pomysły.
Najpiękniejsze i najsmaczniejsze ciasteczko zdobędzie tytuł SZKOLNEGO SPECJAŁU 2017.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji!
Gabriela Klimek