informacje

Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2022/23 | Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2020/21 | Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2019/20 | Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2018/19 | Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2017/18 | Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2016/17 | Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2015/16 | Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2014/15 | Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2013/14 | Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2012/13 | Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2011/12 | Finaliści i laureaci konkursów przedmiotowych 2010/11 | Międzyszkolny Turniej w Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych Gminy Wielka Wieś | Gminny Konkurs o Złote Pióro Wójta Gminy Wieś | Zlot Nietoperzy | Konkurs „ Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” | LOGO ANTYSMOGOWE | Wykaz przedsięwzięć szkolnych w latach 2010-2017

Konkursy i sukcesy

Zlot Nietoperzy

II miejsce w XVI Zlocie Nietoperzy

Dnia 16 maja 2017 r. wzięliśmy udział w XVI Zlocie Nietoperzy, zorganizowanym przez Ojcowski Park Narodowy. W zmaganiach wzięło udział ponad 300 uczestników z różnych szkół. Nasza drużyna "Czerwonych Dukacików", w składzie: Emilia Ostrowska, Matylda Mirek, Bartek Kędziora, Amelia Pawelec, zdobyła zaszczytne II miejsce, uzyskując 52 punkty. Gratulujemy zwycięzcom, a także pani Iwonie Waliczek, która przygotowała uczniów do konkursu.

 

12 maja 2016 roku odbył się XV Zlot Nietoperzy. Wielkie brawa dla Bębła! W rankingu szkolnym zdobyliśmy ponownie I miejsce na podium! Emocje sięgały zenitu – gra była naprawdę zacięta. Poprzeczkę w tym roku podniosła szkoła ze Skały, której też serdecznie gratulujemy pierwszego miejsca ex equo.  Nasi uczniowie wykazali się nadzwyczajną wiedzą o swoim najbliższym otoczeniu. Wszystkie grupy świetnie poradziły sobie w pracy z mapą i wyznaczaniem azymutu, prawie bezbłędnie odpowiadali na pytania dotyczące historii i przyrody Ojcowskiego Parku Narodowego. Większych trudności nie sprawiało także rozszyfrowanie nazw drzew i krzewów po pędach ulistnionych. Niektóre z konkurencji wymagały nie tylko wiedzy, ale także sprytu – zwłaszcza rozpoznawanie obiektów z puzzli. Najtrudniejszym etapem okazał się finał, czyli rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt Ojcowskiego Parku Narodowego. Chyba już każdy z naszej szkoły zapamięta tajemniczy gatunek kwiatu jakim jest Firletka  (Lychnis L. ) i bez problemu rozróżni Pierwiosnek lekarski od wyniosłego! wink

Do finalnego etapu dogrywek dostały się aż 4 grupy z naszej szkoły:

  1. Stokrotki z klasy 6 (Magdalena Bosak, Wiktoria Kluczewska, Gabriela Mirek, Paściak Martyna)
  2. Eurozwinki z klasy 6 (Szymon Cieślik, Jakub Drapała, Mikołaj Ostrowski, Bartosz Panasiuk)
  3. Puszyste Chmurki z klasy 5a (Joanna Nowakowska, Emilia Ostrowska, Lena Pater, Filip Żołnierczyk)
  4. Sówki Łamigłówki z klasy 5b  (Julia Jarocka, Kędziora Bartłomiej, Matylda Mirek)

Warto zaznaczyć, że wielu grupom zabrakło dosłownie kilku punktów do finału. A sam finał? To nie tylko ogromny zasób wiedzy, ale czasami także czysta loteria i szczęście. Wysoki poziom uczniów – nawet tych najmłodszych, można było dostrzec podczas całego rajdu.

Miejsca na podium w kategorii indywidualnej drużyn zajęli:

I miejsce: uczniowie ze Skały

II miejsce: uczniowie z Bębła, Eurozwinki z klasy 6 (Szymon Cieślik, Jakub Drapała, Mikołaj Ostrowski, Bartosz Panasiuk)

III miejsce: uczniowie z Bębła, Stokrotki z klasy 6 (Magdalena Bosak, Wiktoria Kluczewska, Gabriela Mirek, Paściak Martyna)

I prawie podium….. smiley

IV miejsce: uczniowie z Bębła, Sówki Łamigłówki z klasy 5b  (Julia Jarocka, Kędziora Bartłomiej, Matylda Mirek)

Chciałabym serdecznie pogratulować wszystkim uczniom! Dziękuję Wam za wytrwałość i wielkie zaangażowanie w przygotowaniach do konkursu. W przyszłym roku liczymy na podium aktualnych klas czwartych i piątych.                                                                                                                                                                           

Dziękuję również pani Magdalenie Leśniak za udostępnienie dobrze opracowanych materiałów, gromadzonych przez wiele lat, które ułatwiły mi pracę w przygotowaniach do Zlotu.                                                             

Iwona Waliczek
nauczyciel przyrody

 

 

7 maja 2015 roku już po raz czternasty odbył się „Zlot Nietoperzy” -  rajd dla uczniów szkół podstawowych z gmin położonych wokół Ojcowskiego Parku Narodowego. Tegoroczny Zlot, podobnie jak poprzednie, łączył elementy rajdu terenowego i konkursu. Wszyscy uczestnicy mieli do pokonania jedną trasę z  Białego Kościoła do centrum Ojcowa, a potem na Złotą Górę.  Na starcie stawiło się ponad 50 drużyn z 11 szkół.  W sumie w rajdzie uczestniczyło ponad 200 uczniów. Każda drużyna mogła zdobyć maksymalnie 24 punkty. Taki wynik udało się uzyskać wyłącznie uczniom z naszej szkoły i aż cztery nasze zespoły weszły do finału. W związku z tym nasi uczniowie  musieli przystąpić do bratobójczej walki. W dogrywce zaprezentowali się z najlepszej strony, potwierdzając i udowadniając  imponującą  wiedzę przyrodniczą.  Po tym, pełnym emocji etapie, ostatecznie nasi młodzi przyrodnicy podzielili miejsca między sobą w następujący sposób:

1 miejsce: 

Wilki  klasa 5                      Skład:          Miazga Katarzyna, Dąbrowska Patrycja

                                                             Plebańczyk Szymon, Przełożny Kacper    

2 miejsce 

Orliki    klasa 5                    Skład:         Mirek Gabriela, Kluczewska Wiktoria, 

                                                             Paściak Martyna, Bosak Magdalena     

3 miejsce              

Eurozwinki  klasa 5             Skład:        Ostrowski Mikołaj, Drapała Jakub, , 

                                                        Panasiuk Bartosz,  Kowalski Bartłomiej                                                                                                                             

4 miejsce

Rdzaworudzi   klasa 6        Skład:          Fryz Maciej, Gąska Rafał, Mierzwa 

                                                                  Kacper, Kura Jakub

Suma punktów trzech najlepszych drużyn z danej szkoły decyduje o zajętym przez nią miejscu.
W związku z tym pierwsze miejsce ponad wszelką wątpliwość  przypadło naszej szkole!

Oto wyniki w  rywalizacji szkół:

I miejsce - SP w Bęble - 72 pkt

II miejsce - SP w Skale - 67,5 pkt

III miejsce - SP w Sułoszowej/SP w Sąspówie - 65,5 pkt

Pozostałe  drużyny również osiągnęły wyśmienite wyniki, a  niektóre  z nich straciły  zaledwie jeden punkt w rywalizacji:

Borsuki   klasa 5   (23 pkt)                Skład:      Mirek Daniel, Mirek Wiktor

                                                                             Biedak  Radosław         

Przyrodnicy   klasa 5    (23 pkt)        Skład:       Regulski Jacek, Pączkowski Leon

                                                                              Witkowski Konrad, Żurowski Mateusz

Chytre lisy     klasa 6   (23 pkt)        Skład:       Kromka Kamil, Litwa Krystian

                                                                             Grabowski Wojciech, Pokrzywa Paweł

 

Wszystkim moim podopiecznym dziękuję za zaangażowanie, pracę i wysiłek oraz gratuluję wspaniałych wyników. Jak mówią sportowcy sukcesem jest zdobyć miejsce, ale jeszcze  większym utrzymać  je  oraz  najwyższy poziom przez kolejne lata …!

 

Magdalena Leśniak

 

Dnia 8 maja 2014 r. już po raz trzynasty odbył się „Zlot Nietoperzy” -  rajd dla uczniów szkół podstawowych z gmin położonych wokół Ojcowskiego Parku Narodowego.
Tegoroczny Zlot, podobnie jak poprzednie, łączył elementy rajdu terenowego i konkursu. Wszyscy uczestnicy mieli do pokonania jedną trasę: z placu w Smardzowicach Zamkową Drogą, dalej pod Bramę Krakowską, do centrum Ojcowa i na pole namiotowe na Złotej Górze.  Na starcie stawiło się prawie 50. drużyn z 12. szkół. W sumie w rajdzie uczestniczyło ok. 220 uczniów.

Na początku wędrówki po Ojcowskim Parku Narodowym towarzyszyły nam chmury, a później już tylko wiosenne słońce.Pierwszy punkt kontrolny i zarazem punkt startowy znajdował się przy przystanku autobusowym w Smardzowicach, w pobliżu kościoła. Tu uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące przyrody i historii terenu Ojcowskiego Parku Narodowego. Kolejny punkt znajdował się przy Zamkowej Drodze. Zadaniem uczniów było rozpoznawanie miejsc i obiektów z terenu Parku na podstawie fragmentu fotografii. Kolejny punkt usytuowany był przy kasie jaskini Ciemnej, gdzie dzieci musiałydowieść , że orientowanie mapy czy określanie azymutu nie sprawia im żadnych trudności. Dalej trasa prowadziła  obok Bramy Krakowskiej dnem Doliny Prądnika do punkt nr 4 znajdującego się przy grupie drzew (kasztanowców) w bezpośrednim otoczeniu Centrum Edukacyjno-Muzealnego OPN. Tu młodzi przyrodnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą rozpoznawania rodzimych gatunków drzew i krzewów na podstawie ulistnionych pędów.
Zakończenie rajdu odbyło się na polu namiotowym na Złotej Górze, gdzie przy ognisku uczniowie tradycyjnie piekli kiełbaski i odpoczywali wygrzewając się w słońcu. 

Każda drużyna mogła zdobyć maksymalnie 24 punkty. Taki wynik udało się uzyskać aż 6 drużynom z 4 szkół! Wśród nich, znalazły się aż trzy grupy z naszej szkoły. W związku z tak dużą liczbą drużyn, które uzyskały maksymalną punktację, zorganizowano dogrywkę. Uczniowie musieli rozpoznać gatunki zwierząt i roślin przedstawionych na fotografiach. Po tym, pełnym emocji etapie, ostatecznie dwa pierwsze miejsca zajęły drużyny ze SP w Bęble, a trzecie drużyna ze SP w Woli Kalinowskiej.
Pierwsze miejsce w rywalizacji szkół zajęła SP z Bębła (72 pkt), drugie SP ze Skały (65 pkt), a trzecie SP z Sułoszowej (64,75 pkt). Suma punktów trzech najlepszych drużyn ze szkoły decydowała o zajętym miejscu.

Drużyny, które uczestniczyły w dogrywce:

I miejsce – „Wilki” – kl. IV ze SP w Bęble 24 p

Szymon Plebańczyk, Kacper Przełożny,Kasia Miazga, Patrycja Dąbrowska

II miejsce – „Smerfetki” –SP w Bęble24 p

Gabriela Krawczyk,Kinga Maciąg, Julia  Plebańczyk,Natalia Kowalska

V/VI miejsce – „Stetryczałe badyle” – SP w Bęble24 p

Maciej Fryz, Rafał Gąska, Jakub Kura, Kacper Mierzwa

Pozostałe drużyny również osiągnęły wyśmienite wyniki. Zwracam szczególną uwagę na fakt, że kolejne grupy ( nie licząc tych które znalazły się w ścisłym finale) również zdobyłyby dla naszej szkoły I miejsce jeszcze dwa razy!

„Zwinne  jaszczurki” - SP w Bęble 23,75 p

MarzenaNabagło, IzabelaBabiuch, MateuszBaran, DawidJanecki

„Wściekłe dziki” - SP w Bęble 23,25 p

Mikołaj Maj, Filip  Regulski, Waldemar Pęgiel, Dariusz Wypart

„Żmije” - SP w Bęble 23p

Bartosz Panasiuk, Jakub Drapała, Bartłomiej Kowalski, Mikołaj Ostrowski

„Dziewczyny kochające kwiaty” - SP w Bęble 22,5 p

Gabriela Mirek, Martyna Paściak, Wiktoria Kluczewska, Paulina Kwiecień

„Myszki” - SP w Bęble 22p

Weronika Wojdała, Oliwia Woźniak, Wiktoria Litwa, Zuzanna Seweryn

„Wściekłe psy ” - SP w Bęble 21,5 p

Tomasz Banaś, Hubert Filipowski, Mateusz Kamiński, Paweł Pokrzywa

„Borsuki” - SP w Bęble 20,5 p

Daniel Mirek, Radosław Biedak, Wiktor Mirek, Konrad Witkowski

„Zwinne  nietoperze” - SP w Bęble 20 p

Magdalena Szopa, Marek Karoń, Krystian Litwa, Wojciech Grabowski

„Lisy” - SP w Bęble 19 p

Leon Pączkowski, Szymon Cieślik, Jacek Regulski, Mateusz Żurowski

Wszystkim moim podopiecznym dziękuję za zaangażowanie, pracę i wysiłek oraz gratuluję wspaniałych wyników. W przyszłym roku znów wyruszymy na  XIV ZLOT NIETOPERZY!