informacje

Historia Szkoły

100-lecie

Przebieg uroczroczystości 100-lecia Szkoły Podstawowej w Bęble:

13 października 2018r. przeżyliśmy niezwykły dzień – najpiękniejszy.
W towarzystwie znakomitych gości, dyrektorów, nauczycieli, absolwentów, uczniów i rodziców świętowaliśmy Jubileusz 100-lecia naszej Szkoły!

kliknij, aby przeczytać relację:  Jubileusz_100-lecia.pdf

 FOTORELACJA 

 

Na tropie historii

Wycieczka do Krakowa | Nasi uczniowie na tropie historii lokalnej

Wraz z nadejściem nowego roku Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi rozpoczęła realizację półrocznego projektu „Foto-szuflady czyli młodzi badacze na tropie historii lokalnej i rodzinnej”. Projekt dofinasowany jest przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”.

Projekt ma na celu odkryć zainteresowania związane z historią rodzinną i lokalną oraz zwrócić uwagę na dokumentowanie życia w różnych jego formach. Jednym z pierwszych działań, które zaplanowano w ramach projektu był wyjazd do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę „Szuflada Szymborskiej”. Uczestnicy projektu mogli zobaczyć części spuścizny po Noblistce m.in. książki, bibeloty, wyklejanki oraz różne przedmioty z jej mieszkania z komodą i kanapą w roli głównej.
Dzieci mogły również wsłuchać się w głos poetki, a to za sprawą telefonu z którego dzwoniąc pod specjalny numer można było zapoznać się z jej poezją.

Jednym z celów tej wizyty było pokazanie uczniom jak wyglądają takie szuflady z różnymi wspomnieniami, bowiem niebawem pod okiem profesjonalisty będą projektować foto-szufladę, w której znajdą się wspomnienia związane nie tylko z historią szkoły w Bęble, która w 2018 roku obchodzi 100-lecie.

W tym samym dniu uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Archiwum Narodowym w Krakowie, których celem było zobaczenie starych kronik, pieczęci, narzędzi do pisania, starych dokumentów i drzew genealogicznych. Dzieci dowiedziały się również co oznacza słowo genologia i, że każdy od momentu urodzenia posiada w domu dokumenty, które mogą trafić do archiwum. Dzięki zachowanym dokumentom w archiwum uczestnicy projektu poznali historię pana Ignacego z XIX wieku oglądając stare dokumenty i zdjęcia (akt urodzenia, świadectwa ukończenia szkół, akt małżeństwa, dowód osobisty, przynależność do cechu Bractwa Kurkowego). Zajęcia w archiwum były ważnym aspektem projektu ponieważ dzieci będą tworzyć „Albumy pełne wspomnień”, uczestniczyć w warsztatach genealogicznych, weryfikować dokumenty życia rodzinnego i szkoły.

FOTORELACJA

Projekt FOTO-SZUFLADA

W ramach realizowanego projektu „Foto-szuflady czyli młodzi badacze na tropie historii lokalnej i rodzinnej” dofinasowanego przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!” uroczyście otworzyliśmy foto-szufladę czyli komodę z wieloma szufladami, która będzie służyła do przechowywania spisanych wspomnień, starych zdjęć lub kopii pozyskanych na etapie realizowanego projektu, jak również tych, które zgromadzone zostaną w późniejszym czasie.  Na tej ważnej dla nas uroczystości gościliśmy Wójta Gminy Wielka Wieś Tadeusza Wójtowicza, który przeciął wstęgę i odsłonił zaprojektowaną przez uczniów foto-szufladę. Swoją obecnością zaszczycili nas również Radny Powiatu Krakowskiego Piotr Goraj – były uczeń tej szkoły, Przewodniczący Rady Gminy Wielka Wieś Zbigniew Mazela wraz z Radnym Bębła Edwardem Zamojskim, zastępca wójta Krzysztof Wołos, Pani Krystyna Hrabia – Kierownik Referatu Zarządzania Oświatą, Dyrektor GOKiS  Magdalena Szymańska, absolwenci szkoły w Bęble Pan Stanisław Tomczyk, Pan Mieczysław Nowakowski – syn Bartłomieja,  Pan Mieczysław Nowakowski (lokalny działacz, który przekazał wiele cennych dokumentów, zdjęć i spisanych wspomnień),  Pan Adam Kowalik oraz Krystyna Kozyra, która reprezentowała emerytowanych nauczycieli. Na uroczystość otwarcia przybyli również  przedstawiciele Rady Rodziców w Bęble. Tuż po uroczystym otwarciu foto-szuflady przekazano do niej świadectwa z 1942 r.,  spisane wspomnienia związane z funkcjonowaniem szkoły w latach przed i powojennych, stare zdjęcia zgromadzone przez szkołę oraz te przyniesione przez byłych uczniów. Do foto-szuflady został również przekazane  Akta Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej Województwa Krakowskiego; Spisy ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791: II. Parafie powiatu krakowskiego – Parafia Biały Kościół pozyskane przez genealogów z Your Roots in Poland. W trakcie spotkania wspominano warunki jakie panowały w salach lekcyjnych, historię i rozbudowę obecnego budynku szkoły na przestrzeni lat, funkcjonowanie szkoły w czasie II wojny światowej i nie tylko, zimę stulecia w latach 60 i funkcjonowanie w tym czasie kina w klubokawiarni, która mieściła się w budynku szkoły, wspomniano dawnych nauczycieli i dyrektorów szkoły. Tych tematów związanych z dawnym życiem mieszkańców i szkoły jest tak wiele, że postanowiono, aby wszystkie wspomnienia nagrać w niedalekiej przyszłości i udostępnić w foto-szufladzie.  Foto-szuflada znajduje się na korytarzu w szkole w Bęble i nadal można ją zapełniać różnymi materiałami, zdjęciami i wspomnieniami. Jeżeli dysponują Państwo takimi dokumentami prosimy o kontakt z biblioteką lub szkołą.  Przekazane materiały będą stanowiły doskonałe źródło historyczne i lokalne dla uczniów szkoły oraz wszystkich, którzy zapragną zapoznać się z bogatą historią lokalną Bębła. W imieniu swoim i  Pani dyrektor szkoły w Bęble Lucyny Kurek serdecznie dziękujemy za przybycie i uświetnienie tej ważnej uroczystości, która jest także jednym z wielu działań związanych
z jubileuszem  100-lecia Szkoły Podstawowej w Bęble im. św. Jana Pawła II przypadająca w 2018 r.

 FOTORELACJA