informacje

Komunikacja ze szkołą

Dobra współpraca z rodzicami ma zasadnicze znaczenie w naszej szkole na osiągnięcie sukcesu edukacyjnego uczniów. Kiedy rodzice i szkoła z powodzeniem współpracują, to ma to pozytywny wpływ na rozwój dziecka i jego uczenie się. Szkoła i dom stanowią wtedy dla dziecka jednolity system przekazywania informacji, wiedzy i doświadczenia. Aby być częścią tego partnerstwa rodzice mogą pomagać szkole poprzez: okazywanie zainteresowania sprawami dot. uczenia się i funkcjonowania dziecka w szkole, wspieranie dzieci w odrabianiu lekcji, rozmawianie o nauce, czytanie dzieciom w domu, uczęszczanie na szkolne wydarzenia i uroczystości. Ważne jest, by dzieci regularnie uczęszczały do szkoły i były pozytywnie zmotywowane do uczenia się. Bardzo mile widziana jest też pomoc wychowawcom w organizowaniu klasowych wydarzeń (np. wycieczki, wyjścia poza teren szkoły, uroczystości i spotkania klasowe)

Często zachodzi potrzeba nagłego skomunikowania się z rodzicami dziecka, dlatego niezwykle ważna jest aktualność danych kontaktowych przekazanych szkole. Dla dobra dziecka bardzo prosimy o niezwłoczne korygowanie danych dot. miejsca zamieszkania i nr telefonu rodziców w przypadku zmiany tych danych. Wpisy do dzienniczka ucznia to podstawowy sposób komunikowania się z rodzicami w sprawach dotyczących bieżących wyników w nauce zachowaniu oraz innych dotyczących funkcjonowania dziecka w szkole. Prosimy o codziennie ich sprawdzanie oraz informowanie naso wszystkich sprawach, które mogą mieć wpływ na efekty nauki dziecka.

Podpis rodzica pod notatką zamieszczoną przez nauczyciela jest dla niego potwierdzeniem o zapoznaniu się z nią. Rodzice mogą też kontaktować się ze szkołą za pośrednictwem  poczty elektronicznej lub telefonicznie (w tym przypadku należy pamiętać, że nauczyciele nie mogą rozmawiać przez telefon w czasie gdy prowadzą zajęcia z uczniami).

Kilka razy w roku organizujemy spotkania z wychowawcą klasy dla wszystkich rodziców w celu omówienia spraw organizacyjnych dot. funkcjonowania klasy oraz postępów dziecka w nauce i zachowaniu. Rodzice mogą też spotkać się ze wszystkimi nauczycielami podczas tzw. dni otwartych.

Terminy tych spotkań ogłaszane są corocznie w „Kalendarzu szkolnym”. W przypadku zaistnienia takiej potrzeby (na wniosek rodziców lub szkoły) organizujemy dodatkowe spotkania w dogodnym terminie.

 

Wyżywienie w szkole

Szkoła zapewnia uczniom możliwość spożycia obiadu w stołówce prowadzonej przez ajenta.

Korzystanie z obiadów w stołówce szkolnej jest odpłatne.

W przypadku zbyt dużej liczby chętnych, przekraczającej możliwości techniczne kuchni, bezwzględne pierwszeństwo korzystania z obiadów mają dzieci zapisane do świetlicy.

Obiady wydawane są w godz. 11.30- 13.00

Dzieci klas I –III zaprowadzane są na obiad przez nauczycieli.

 

Mleko, owoce i warzywa.
Szkoła uczestniczy w programach zapewniających możliwość nieodpłatnego korzystania przez dzieci z mleka oraz  owoców i warzyw dla klasy I-III. Chęć korzystania z tych produktów rodzice zgłaszają wychowawcy klasy na początku roku szkolnego.


Zgubione rzeczy dziecka
W przypadku zgubienia przez dziecko jakichś rzeczy prosimy o kontakt z pracownikami obsługi/ woźne/, tam znajdziecie Państwo pomoc w ich odnalezieniu.
W czasie zebrań z rodzicami wszystkie pozostawione w szkole rzeczy są też wystawiane na korytarzu na parterze. Bardzo prosimy o sprawdzanie, czy wśród nich nie ma rzeczy Waszego dziecka.


Rzeczy wartościowe
Nie ma powodu, by dzieci przynosiły do szkoły przedmioty o dużej wartości, cenną biżuterię, większą ilość pieniędzy. Mogą one podczas pobytu dziecka w szkole ulec zniszczeniu, zgubieniu lub może je sobie przywłaszczyć ktoś inny. Są również często obiektem zazdrości u dzieci, których rodziców nie stać na zakup takich przedmiotów. W szkole zakazane jest też używanie podczas zajęć telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Zatem przynoszenie ich do szkoły przez dzieci odbywa się na odpowiedzialność rodziców. Zawsze wtedy, gdy będzie to konieczne, będziemy się z Państwem kontaktować telefonicznie, dziecku telefon w szkole jest niepotrzebny.

Staramy się bardzo, aby w szkole nie dochodziło do kradzieży i takie zdarzenia są bardzo rzadkie. Nie możemy natomiast zapobiec przypadkom zgubienia lub zniszczenia podczas zabawy cennych rzeczy przyniesionych przez dzieci do szkoły.

Dlatego bardzo prosimy o rozwagę i nie pozwalanie Waszemu dziecku na noszenie do szkoły wartościowych rzeczy, których ewentualna strata może być dla dziecka i Państwa bardzo przykra.

 

Zdrowie i pomoc medyczna
Po zapisaniu dziecka do szkoły rodzice proszeni są o podanie wszystkich informacji o wskazaniach medycznych, które pomogą zapewnić dziecku właściwą opiekę podczas jego pobytu w szkole. Jeśli dziecko posiada orzeczenie lub opinię wydaną przez poradnię psychologiczno –pedagogiczną prosimy o dostarczenie kopii do wychowawcy klasy lub pedagoga szkolnego. Prosimy też, by na bieżąco informować nas o wszelkich zmianach tych informacji lub nowych problemach zdrowotnych dziecka. Wszystkie te informacje są traktowane jako poufne.

W szkole mamy przeszkolonych nauczycieli , którzy są gotowi udzielić dziecku pierwszej pomocy  przedlekarskiej uczniom w przypadku nagłych zachorowań, urazów i zatruć, jak również realizacji zadań związanych z różnymi formami promocji zdrowia, profilaktyki chorób, realizacją planu badań przesiewowych i prowadzeniem grupowej profilaktyki fluorkowej

Jeśli dziecko zachoruje w szkole, sekretarz szkoły lub wychowawca klasy natychmiast powiadomią rodziców (tu jeszcze raz prosimy o bieżące aktualizowanie danych kontaktowych do Państwa) i proszeni są o zabranie dziecka do lekarza. Pracownikom szkoły nie wolno podawać dzieciom żadnych lekarstw, dlatego prosimy rodziców by w takich sytuacjach możliwie szybko zapewnić dziecku właściwą pomoc medyczną. Tak samo postępuje się w przypadku, gdy dziecko ulegnie wypadkowi na terenie szkoły.

Jeśli skutki wypadku są niewielkie, dziecko zaopatrywane jest na miejscu, a sekretariat szkoły kontaktuje się z rodzicami. W poważnych przypadkach wezwane zostanie pogotowie ratunkowe. Wszystkie poważne wypadki uczniów, są rejestrowane przez sekretariat szkoły, na podstawie protokołu powypadkowego, sporządzonego przez nauczyciela, lub zgłoszenia rodzica, jeśli wypadek miał miejsce poza szkołą.

Należy mieć świadomość, że za wszystkie leki, które dziecko przynosi i zażywa w szkole odpowiedzialność ponoszą rodzice dziecka.

 

Skargi
Jeżeli macie Państwo wątpliwości, obawy lub uwagi dot. pracy szkoły prosimy o nie zwlekanie z przekazaniem ich pracownikom szkoły. Wierzymy, że lepiej radzić sobie z problemami, gdy tylko się pojawią. Prosimy umówić się na rozmowę z wychowawcą klasy lub zainteresowanym nauczycielem/ami. Nauczyciele są zawsze gotowi do omówienia takich problemów z rodzicami w czasie dogodnym dla obu stron.

Jeśli uważacie, że rozwiązanie danego problemu Państwa nie satysfakcjonuje, prosimy o postępowanie wg następującej procedury:
-
jeśli nadal nie są spełnione państwa oczekiwania, wnieść skargę do dyrektora szkoły za pośrednictwem sekretariatu lub listownie oraz umówić się z nim na omówienie sprawy;
- następnym ewentualnym krokiem, jest kontakt z Kuratorium Oświaty.

Jesteśmy jednak pewni, że większość problemów, które pojawiają się łatwo rozwiązać na szczeblu klasy, jeśli o tym wiemy wystarczająco wcześnie.

Mamy nadzieję, że wszyscy rodzice będą zadowoleni z dobrych relacji z nami i będą czuć się ważną częścią szkolnej społeczności.

                                                          

Kilka praktycznych spostrzeżeń dotyczących pracy świetlicy
1. Ze względu na bardzo dużą liczbę przedszkolaków i uczniów klas  I-II-III  korzystających ze świetlicy szkolnej, od tego roku szkolnego bardzo prosimy o przestrzeganie zasady, że w świetlicy przebywają uczniowie, których rodzice rzeczywiście pracują i dzieci muszą pozostać pod opieką wychowawców świetlicy.

2. Opuszczenie świetlicy przez dziecko na telefon rodziców jest równoznaczne z tym, że rodzice biorą odpowiedzialność za dziecko od momentu przekroczenia przez dziecko szkolnej bramy. Informacje o wszelkich wyjątkowych sytuacjach związanych z opuszczeniem świetlicy, czy wyjściem do domu, bardzo prosimy zanotować w dzienniczku. Ustne wiadomości od dzieci nie będą respektowane.

3. Ze względu na opuszcza świetlicy przez pojedynczych uczniów z klas starszych i samowolne przebywanie na szkolnych korytarzach apelujemy o rozsądne zapisywanie uczniów klas piątych  czy szóstych. Bowiem wychowawcy świetlicy tracą kontrolę nad tym, gdzie dziecko tak naprawdę przebywa i co robi podczas nieobecności w świetlicy. Poza tym świetlica w takich okolicznościach zatraca swoje podstawowe zadanie, jakim jest zapewnienie dzieciom zorganizowanej opieki. Zatem, jeżeli dziecko zostaje zapisane do świetlicy, to znaczy, że od momentu zakończenia lekcji do czasu odebrania przez rodziców pozostaje pod opieką wychowawców świetlicy szkolnej (wyjątkiem jest obecność na dodatkowych zajęciach). Bardzo prosimy również przypominać dzieciom, by po skończonych lekcjach przychodziły bezpośrednio do świetlicy, a bez potrzeby nie pozostawały w klasie, na korytarzach, szatni szkolnej, czy sklepiku.

4. W świetlicy obowiązkowe jest obuwie zmienne – najlepiej pozostawić obuwie w szatni w świetlicy w podpisanym worku.

5. Będziemy egzekwować od dzieci udział w zajęciach świetlicowych – przewidzianych w Planie dydaktyczno – wychowawczym świetlicy, który co roku ustalany jest przez nauczycieli – wychowawców i wynika z założeń Planu pracy szkoły.

6. Bardzo uważnie będziemy przyglądać się zachowaniu uczniów w świetlicy i będzie ono miało wpływ na końcową ocenę z zachowania na świadectwie szkolnym.